MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile. Licealiści upamiętnili 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Licealiści grodziskiego "Słowaka" przyłączyli się do akcji "Żonkile", by upamiętnić 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W dniu 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim społeczność Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim włączyła się w ogólnopolską akcję, której symbolem są żonkile. To była lekcja trudnej historii dla młodzieży.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Uczniowie i nauczyciele "Słowaka" po raz kolejny włączyli się w obchody rocznicy powstania. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka przypominająca historię zrywu. Społeczność szkoły wysłuchała krótkiego wykładu na temat powstania w getcie warszawskim, który przygotowały Zuzanna Skrzypczak i Julita Kempa z klasy III A. Młodzież dowiedziała się również o idei akcji "Łączy nas pamięć", obejrzała film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall.

Po projekcji uczniowie udali się do lokalnych instytucji, by również i tam przypomnieć o wydarzeniach sprzed lat. Młodzież odwiedziła starostwo, ratusz, CK Rondo i pobliskie szkoły, a podczas wizyt wręczano żółte żonkile i przygotowaną na tę okoliczność gazetę z historią grodziskiego cadyka Eliasza Guttmachera, którą zredagowały Dominika Kostańska i Aleksandra Owsiana.

Młodzież złożyła też symboliczne żółte żonkile na miejscu byłego cmentarza żydowskiego. Ostatnim punktem akcji „Łączy nas pamięć” były wykłady Jana Skrzypczaka na temat mniejszości narodowych w Polsce oraz Aleksandry Owsianej i Dominiki Kostańskiej na temat grodziskich miejsc związanych z Żydami i cadykiem Eliaszem Guttmacherem. W wykładach uczestniczyli uczniowie klas rozszerzających historię: IA, II A, III A oraz IC i zaproszona klasa 3DT z Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, która wspólnie z licealistami z klasy III A realizuje projekt poświęcony cadykowi Eliaszowi Guttmacherowi.

Akcja Żonkile. Licealiści upamiętnili 81. rocznicę powstania...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto