Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach to miejsce, które warto odwiedzić!

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cudze chwalicie, swego nie znacie? Czasami tak się zdarza, dlatego zapraszamy was na wycieczkę do niezwykłego miejsca, które warto odwiedzić. Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach funkcjonuje od 1974 r. i gromadzi ponad 4 tysiące eksponatów, obrazujących historię straży pożarnej.

W centrum Rakoniewic znajduje się budynek, kryjący niezwykłą atrakcję. W pochodzącym z 1763 r. dawnym zborze ewangelickim mieści się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa.

Jego historia sięga 1974 roku, kiedy to przedstawiciele władz miasta, lokalni i wojewódzcy działacze – głównie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz ochotniczej i zawodowej straży pożarnej dokonali otwarcia muzealnej placówki pożarniczej.

Na ich starania bez wątpienia wpłynęła idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego, ponad 200-letniego budynku byłego zboru ewangelickiego. Przez następne 45 lat swojego funkcjonowania muzeum powiększyło swoją przestrzeń ekspozycyjną o następne budynki, ratując i udostępniając zwiedzającym kolejne eksponaty oraz publikacje książkowe. W 1995 roku Muzeum stało się Odziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Muzeum gromadzi ponad 4 tysiące eksponatów, które obrazują historię i tradycje straży pożarnej. Jednym z najciekawszych jest sikawka konna z 1776 r. Atrakcję turystyczną muzeum stanowi również multimedialna Sala Edukacji Ratowniczej, w której każdy zwiedzający może bezpośrednio doświadczyć różnego rodzaju zagrożeń.

Wozy strażackie, historia pożarnictwa, rozwój techniki, ogrom wiedzy i ciekawostek! Wszystko to robi niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach, ale także na dorosłych.

Muzeum zaprasza zarówno grupy zorganizowane, jak i turystów indywidualnych. Można skorzystać z oferty zwiedzania z przewodnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto