Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Oto kandydaci na burmistrzów i wójtów w powiecie grodziskim

Anna Borowiak
Anna Borowiak
archiwum kandydatów
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia, natomiast druga tura - 21 kwietnia. Minął czas na rejestrację kandydatów na burmistrzów i wójtów. Oto, kto powalczy o najważniejszą funkcję w poszczególnych gminach powiatu grodziskiego.

Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się w całym kraju 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21. Wtedy wybrane zostaną nowe rady gmin, miast, powiatów oraz sejmików wojewódzkich na kadencję 2024-2029. Tam, gdzie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów nie przyniosą rozstrzygnięcia, czyli nikt z kandydatów nie przekroczy 50 procent oddanych głosów, odbędzie się druga tura wyborów - 21 kwietnia. Wtedy zmierzy się dwóch kandydatów z największa liczbą głosów uzyskanych w pierwszej turze.

Kadencja samorządów w latach 1990-2018 liczyła 4 lata, a od 2018 roku została wydłużona do 5 lat. Wtedy też ograniczono możliwość sprawowania funkcji wójta, burmistrza, prezydenta do dwóch kadencji (przepis nie działa wstecz). Obecna kadencja samorządów trwa wyjątkowo 5,5 roku.

Minął czas na rejestrację kandydatów na burmistrzów i wójtów. W powiecie grodziskim nie ma żadnego zaskoczenia - kandydaci, którzy potwierdzali już wcześniej start, zostali zarejestrowani. Nie pojawiły się również żadne nowe nazwiska.

Oni powalczą o fotele burmistrzów i wójtów w gminach powiatu grodziskiego

W trzech z pięciu gmin powiatu grodziskiego o najważniejszy urząd będzie ubiegać się tylko jeden kandydat. W takim przypadku gminna komisja wyborcza będzie wzywać komitety wyborcze, poprzez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń kandydatów w terminie pięciu dni od wywieszenia informacji.

Gdyby te działania nie przyniosły skutku i żaden dodatkowy kandydat się nie zarejestruje, wybory i tak się odbędą. By ogłosić zwycięstwo, jedyny kandydat będzie musiał uzyskać poparcie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.

Gmina Grodzisk Wielkopolski:

O reelekcję będzie ubiegać się obecny burmistrz, Piotr Hojan, który pełni tę funkcję od 2018 roku. Wystartuje z ramienia KWW Grodziska Inicjatywa Społeczna. Jego kontrkandydatem będzie Jerzy Pięta (KKW Koalicja Obywatelska). Przypomnijmy, że panowie mierzyli się już w walce o urząd burmistrza Grodziska Wielkopolskiego pięć lat temu.

Gmina Granowo:

O kolejną kadencję zawalczy obecny wójt gminy Granowo, Zbigniew Kaczmarek, który sprawuje tę funkcję od 2003 roku. W nadchodzących wyborach wystartuje z ramienia KWW Ziemi Granowskiej. Jest jedynym kandydatem ubiegającym się o ten urząd.

Gmina Kamieniec:

Tu również zarejestrowano tylko jednego kandydata. O stanowisko wójta gminy Kamieniec będzie ubiegać się Kazimierz Breś (KWW Kazimierza Sławomira Bresia).

Gmina Rakoniewice:

O fotel burmistrza Rakoniewic powalczy dwóch kandydatów - Agnieszka Linkiewicz-Mendel (KWW Gmina Rakoniewice - Nasza i Naszych Dzieci) oraz obecny burmistrz, Gerard Tomiak (KWW Gerarda Tomiaka), który funkcję tę sprawuje od 2010 roku.

Gmina Wielichowo:

Jedyną kandydatką w nadchodzących wyborach samorządowych jest obecna burmistrz Wielichowa, Honorata Kozłowska (KWW Honoraty Kozłowskiej), która piastuje tę funkcję od 2014 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto