Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Browar na Starym Rynku nazywany także Browarem Św. Bernarda

Andrzej Chróst
Prawdopodobnie od połowy XVIII wieku na Starym Rynku znajdował się budynek browaru, który często nazywano Browarem św. Bernarda. Obiekt ten widnieje na najstarszym planie miasta Grodziska z 1795 roku oraz planie z roku 1809 roku.

Na przełomie XVIII i XIX wieku był to jeden z kilku browarów działających w mieście. Nie wiadomo dokładnie kto był właścicielem browaru, natomiast wiadomo, że na początku XIX wieku jego właścicielem był Starszy Bractwa Piwowarskiego Cichoszewski. W 1830 roku browar produkował piwo, które można było regularnie odbierać w poniedziałki i piątki z samego rana.

Popyt na piwo grodziskie musiał być wówczas bardzo duży, ponieważ „fury” z beczkami ustawiały się na Starym Rynku już kilka dni wcześniej. Podobno jego właściciele oraz dzierżawcy szczycili się faktem, że produkowane w nim piwo było oparte na tradycyjnej recepturze, a przede wszystkim na wodzie ze Studni Miejskiej Świętego Bernarda. W 1842 roku Browar został wydzierżawiony przez Hipolita Bibrowicza i Leona Kożyńskiego. Wówczas to w „Gazecie Wielkiego Księstwa Poznańskiego” z 27 kwietnia 1842 roku ukazało się następujące ogłoszenie:

„Browar tu w Grodzisku na Starym Rynku sytuowany, obywatela JP. Ciszewskiego własny, w którym od niepamiętnych czasów powszechnie znane Grodziskie Piwo się robi, zadierżawiliśmy od niedawnego czasu. O tem donoszę szanownej Publiczności uniżenie zaręczamy, że do naszej fabrykacji i najlepszych materiałów używamy, dlaczego też za dobroć jego ręczymy i zarazem upraszamy, nas swemi poleceniami zaszczycić. W każdy wtorek z rana jest świeże piwo”.

Prawdopodobnie po roku 1850 browar stał się własnością Hipolita Bibrowicza, który być może nabył go zaraz po śmierci Ciszewskiego. W każdym razie już w roku 1860 Bibrowicz w ogłoszeniach prasowych podawał się jako właściciel browaru z wieloletnim doświadczeniem piwowarskim. W rękach rodziny Bibrowiczów browar pozostawał praktycznie do końca swojego istnienia. W 1868 roku browar Hipolita Bibrowicza był jednym z czterech browarów istniejących w Grodzisku obok browaru W. Szymanowskiego, Ernesta Habecka i Carla Baenischa.

Pod koniec XIX wieku browar Bibrowicza popadał w coraz większe kłopoty finansowe spowodowane między innymi ogromna konkurencją ze strony rozrastających się browarów niemieckich. W roku 1874 należał już do jednego z dwóch browarów, które czerpały jeszcze wodę do produkcji piwa grodziskiego ze studni miejskiej na Starym Rynku. Rozrastające się wówczas browary Carla Banischa i Theodora Grünberga czerpały już wodę z własnych ujęć. Pod koniec XIX wieku browar Bibrowicza został przyjęty przez niemieckich właścicieli grodziskich browarów, którzy prawdopodobnie w roku 1901 postanowili go rozebrać.

Browar na Starym Rynku często określany był Browarem św. Bernarda, prawdopodobnie z uwagi na bliskość studni nazywanej tradycyjnie Studnią Św. Bernarda. Po jego rozebraniu schedę Browaru św. Bernarda przejął powstały 1 listopada 1888 roku browar należący do rodziny Chocieszyńskich, który po licznych przekształceniach własnościowych przyjął w 1912 roku nazwę: „Browar Świętego Bernarda”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto