Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: nieznany epizod z historii LO

Dariusz Matuszewski - regionalista z Grodziska
Grodziskie liceum, ówczesne Gimnazjum ofiarowano NSPJ w 1936 roku
Grodziskie liceum, ówczesne Gimnazjum ofiarowano NSPJ w 1936 roku Tow. Miłośników ziemi Grodziskiej
Grodzisk: nieznany epizod z historii LO. Niewielu pewnie wie, że grodziskie liceum było ofiarowane Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Za tydzień nasze LO obchodzi 90-lecie.

W tym roku grodziskie Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego obchodzić będzie uroczyście swoje 90-lecie istnienia.

W historii tej uczelni jest także piękne, nieznane powszechnie wydarzenie: ofiarowania całej szkoły i społeczności szkolnej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Można jedynie ubolewać, że ten wyjątkowy akt, który poprzedził ofiarowanie całego miasta, jest dzisiaj jakoś dziwnie zapomniany.

Za sprawą ks. Kruszki

W 1927 roku grodziska Rada Miejska rozwiązała dotychczasową Szkołę Wydziałową i jednocześnie powołała Gimnazjum Humanistyczne, które w czerwcu 1929 roku otrzymało prawa gimnazjum państwowego. Pierwszym dyrektorem szkoły został Włodzimierz Godziszewski. Swoją funkcje piastował przez kilkanaście miesięcy i już w 1928 roku zastąpił go tymczasowo ksiądz proboszcz Stefan Kruszka, do czasu wyboru nowego dyrektora. Kolejnym dyrektorem Gimnazjum został Henryk Kiełmiński, który pełnił tę funkcje w latach 1928-1931.

Wpływy księdza proboszcza Stefana Kruszki na grodziskie Gimnazjum były ogromne. To właśnie z jego inicjatywy rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na zakup figury Pana Jezusa, którą zamierzano umieścić w gmachu szkoły. 26 stycznia 1930 roku, dzięki ofiarności całej społeczności gimnazjalnej, została uroczyście poświęcona figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która tym samym stała się symbolem szkoły.

Podczas wyjątkowej uroczystości jej poświęcenia ksiądz prefekt Stefan Jaskólski powiedział do zebranych w szkole takie oto słowa: „ Wspomnieć należy również o tych fundamentalnych cnotach jak: pracowitość, posłuszeństwo, czystość ducha, które winny zdobyć każde serce ucznia, a które swój początek mają w Najświętszym Sercu Jezusa”.

Ofiarowanie Gimnazjum

Kolejnym krokiem miało być ofiarowanie całego Gimnazjum, młodzieży szkolnej i grona pedagogicznego pod opiekę Najświętszego Serca Pana Jezusa, o co bardzo zabiegał ksiądz Stefan Kruszka i ówczesny prefekt ksiądz Stanisław Poczta.

Aktu zawierzenia dokonano uroczyście 19 czerwca 1936 roku. „Orędownik” zanotował: „Niechaj głośnym echem odbije się piękny czyn młodzieży naszej- niechaj rozbrzmiewa po całej Polsce i na cały świat okrzyk: Niech Żyje Chrystus Król- Królowa Polski- Ojczyzna”.

W czasie okupacji hitlerowskiej gimnazjum zostało zlikwidowane, a budynek szkoły pełnił różne funkcje wojskowe, w tym również koszarowe. Zniszczeniu uległo niemal całe wyposażenie, choć - przyznać trzeba - wiele cennych przyborów szkolnych i zasobów bibliotecznych udało się jeszcze ukryć we wrześniu 1939 roku.

Gdzie jest figura?

Prawdopodobnie ukryto także figurę Pana Jezusa. Jej losy nie są do końca znane, ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest to ta sama figura, która znajduje się obecnie w kościele farnym, przy jednym z bocznych ołtarzy.

Po 1945 roku nie mogła już oficjalnie wrócić do Liceum, i prawdopodobnie została przechowana przez księdza Czesława Tuszyńskiego, który podobnie jak jego poprzednik ksiądz Stefan Kruszka był wielkim czcicielem Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszym mieście.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto