Nasza Loteria

Jakie inwestycje planuje realizować w 2024 roku gmina Wielichowo?

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Anna Borowiak
Radni już niebawem pochylą się nad budżetem na 2024 rok. Jakie wyczekiwane przez mieszkańców zadania mają szansę doczekać się finału w przyszłym roku w gminie Wielichowo?

Listopad to tradycyjnie czas planowania budżetów na kolejny rok. Jak sytuacja wygląda w Wielichowie? Jakie inwestycje mają szansę na realizację w kolejnym roku?

- Na zadania inwestycyjne zaplanowaliśmy 15 milionów złotych. Dla gminy Wielichowo to bardzo duże środki, ale realizacja tylu zadań będzie możliwa dzięki pozyskanym dofinansowaniom zewnętrznym, których łączna kwota przekracza 10 milionów złotych. To inwestycje ważne ze społecznego punktu widzenia. Plany są ambitne, a czas pokaże, co jeszcze uda nam się zrobić z nadwyżki budżetowej

- mówi burmistrz Wielichowa, Honorata Kozłowska.

Listę zaplanowanych na kolejny rok zadań otwiera wykonanie dokumentacji projektowej na budowę ulicy Leśnej w Trzcinicy, której koszt oszacowano na 6700 zł.

W projekcie budżetu znalazła się również rozbudowa przedszkola w Wielichowie. Na ten cel gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości blisko 2 milionów 579 tysięcy złotych. Całkowity koszt inwestycji to prawie 2 miliony 640 tysięcy złotych.

Największą zaplanowaną na kolejny rok inwestycją jest budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Wielichowo-Wieś. Całkowity koszt zadania to blisko 12 milionów złotych. Na ten cel gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości blisko 7,5 miliona złotych.

Kwotę 10 tysięcy złotych gmina zamierza przeznaczyć na dotacje na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, a 9 tysięcy złotych na dofinansowanie kosztów wymiany systemów ogrzewania na paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła. 180 tysięcy złotych zostanie zabezpieczone na wniesienie wkładu pieniężnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wielichowie sp. z o.o. na podwyższenie kapitału zakładowego.

Wydatki inwestycyjne realizowane z funduszu sołeckiego w 2024 roku mają wynieść 71 tysięcy złotych. W kwocie tej zawarte są: zakup kosiarki, zakup traktorka do koszenia trawy oraz zakup i montaż placu zabaw w Wilkowie Polskim. Na termomodernizację sali wiejskiej w Łubnicy gmina zamierza przeznaczyć blisko 30 tysięcy złotych.

Wśród planów na 2024 rok jest również dotacja celowa dla parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Wielichowie na konserwację ołtarza głównego pw. św. Walentego. Całkowity koszt zadania to nieco ponad 367 tysięcy złotych. Na ten cel pozyskano dofinansowania w łącznej kwocie 360 tysięcy 116 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozostała kwota w wysokości około 7 tysięcy złotych będzie pochodzić z budżetu gminy.

Jak dodaje burmistrz Wielichowa, w styczniu do budżetu zostanie wpisana inwestycja związana z budową gminnego żłobka. Nastąpi to dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowaniu. Przypomnijmy, że gmina pozyskała w ramach rządowego programu „MALUCH+” nieco ponad 814 tysięcy złotych na budowę obiektu i nieco ponad 600 tysięcy na jego utrzymanie. Z kolei w ramach Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych gmina ma otrzymać ponad 2,7 miliona złotych wsparcia na budowę obiektu.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto