Mieszkańcy Grodziska wypowiedzieli wojnę śmieciom!

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Trudno zliczyć, ile razy informowaliśmy już o przypadkach zaśmiecania terenu naszej gminy. Kolejni mieszkańcy wypowiadają wojnę śmieciom, które zalegają w okolicy. Grupy śmiałków sprzątają to, co pozostawili inni.

W ostatnim czasie podobne akcje organizują członkowie Grodziskiego Klubu Biegacza, którzy z butelek, puszek i innych odpadów oczyszczają tereny leśne. Kilka dni temu obywatelskie sprzątanie lasu przeprowadzili również przedstawiciele Lewicy, do których dołączyli mieszkańcy.

Troska o środowisko naturalne i naszą okolicę nie jest obca również mieszkańcom Osiedla Sportowego, którzy zakasali rękawy do pracy. Przez nieco ponad godzinę zebrali mnóstwo worków pełnych opadów.

- Wcześniej niektórzy sprzątali na własną rękę, ale po raz pierwszy zorganizowaliśmy taką akcję wspólnie. Wykorzystaliśmy słoneczną pogodę i wyposażeni w worki, maseczki oraz rękawiczki - posprzątaliśmy naszą okolicę - mówi Rafał Maluśki.

W akcji wzięła udział pokaźna grupa mieszkańców, również dzieci i młodzieży. Zamiast biernie przyglądać się zaśmiecaniu środowiska naturalnego, oni przystąpili do działania. Wynikiem wszyscy byli zdziwieni. Nikt nie spodziewał się, że śmieci będzie aż tyle. Pokazuje to skalę problemu, który dostrzec można na terenie całego powiatu grodziskiego. Dzikie wysypiska śmieci niestety wyrastają jak grzyby po deszczu. Odpady pozostawiane są nie tylko w lasach, ale i na polnych drogach, łąkach, a także w przydrożnych rowach.

- Przykre jest to, że dzieci i młodzież muszą sprzątać po dorosłych. Mamy już plan, by akcję powtórzyć, na przełomie września i października. Mamy jednak nadzieję, że śmieci będzie mniej niż tym razem. Jako mieszkańcy Osiedla Sportowego chcemy również zaapelować do właścicieli działek jeszcze niezabudowanych, by choć raz w roku posprzątali leżące na nich odpady- dodaje R. Maluśki.

Niestety, mimo ciągłych apeli o uszanowanie naszej wspólnej własności, wciąż są osoby, którym obojętne jest zanieczyszczanie środowiska. Śmieci są wszędzie, ale organizowane przez mieszkańców akcje ich sprzątania, przywracają wiarę w ludzi.

Po raz kolejny apelujemy, by dbać o nasze wspólne środowisko. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, w którym możemy bezpłatnie pozostawić zalegające nam śmieci, działa przy ulicy Kościańskiej, obok Grodziskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Punkt jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 15 do 19, a także w soboty od 10 do 18.

Przypominamy również, że sprawcy pozostawiania śmieci w miejscach, w których znaleźć się nie powinny, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. A wszystkim tym, którzy zmieniają naszą okolicę na lepsze i sprzątają po innych, możemy jedynie pogratulować i życzyć, by takich akcji trzeba było organizować jak najmniej.

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Dodaj ogłoszenie