Niebezpieczny transport substancji żrącej zatrzymany w Granowie

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
Rutynowa kontrola zakończyła się interwencją straży pożarnej oraz tymczasowym wstrzymaniem niebezpiecznego przewozu przez inspektorów wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Okazało się, że kierowca nie posiadał uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych, a ciężarówka nie była wyposażona w odpowiedni sprzęt gaśniczy. Mimo tego szofer przewoził zbiornik z substancją żrącą, który był źle zakręcony i stwarzał zagrożenie.

Na drodze krajowej numer 32 w Granowie koło Grodziska Wielkopolskiego, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do rutynowej kontroli ciężarówkę należącą do polskiego przedsiębiorcy. Pojazdem przewożono nieszczelny zbiornik z materiałem niebezpiecznym - podchlorynem sodu. Ładunek nie został zabezpieczony przed zmianą położenia w trakcie jazdy.

- Samochód nie był wyposażony w odpowiedni sprzęt gaśniczy oraz oznakowany wymaganymi tablicami pomarańczowymi. Kierowca nie posiadał uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR). Żrąca substancja zniszczyła także częściowo dokumenty przewozowe, które znajdowały się na zbiorniku. Na miejsce kontroli wezwano specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego Straży Pożarnej. Strażacy ubrani w specjalne kombinezony ochronne sprawdzili zbiornik i ustalili, że podchloryn sodu wydostawał się przez źle zamknięty korek - poinformowała Monika Niżniak, rzecznik prasowa GITD.

Inspektorzy wstrzymali tymczasowo nieprawidłowy transport. Zbiornik ze żrącą substancją przeładowano na pojazd prawidłowo wyposażony i kierowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Wobec przewoźnika drogowego zostało wszczęte postępowanie, które może zakończyć się karą finansową.

Podatek od psa

Wideo

Dodaj ogłoszenie