Aktywne „Marcinki” w Słocinie. Panie piekły rogale oraz wybrały się na rajd nordic-walking

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
11 listopada, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słocinie wzięły udział w warsztatach wypiekania rogali marcińskich zorganizowanych w sali wiejskiej w Słocinie. Zaraz po nich wybrały się na rajd nord-walking. W tym roku, do wspólnych obchodów Święta Niepodległości, panie zaprosiły członkinie zaprzyjaźnionego KGW w Ptaszkowie.

W Poznaniu tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich narodziła się w listopadzie 1891. Gdy zbliżał się 11 listopada, czyli dzień św. Marcina, proboszcz ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer namówił swego szefa, by wypiec ciastko w kształcie podkowy. Kupowali je bogaci, a biedni dostawali za darmo.

Od lat słynne słodkości z białym makiem tradycyjnie przygotowuje się w stolicy Wielkopolski i wielu miejscach w okolicy. Rogale pieczone są w cukierniach, naszych domach. Po najsłynniejsze wielkopolskie słodkości chętnie sięgają też panie z KGW w Słocinie, które od kilku lat spotykają się 11 listopada, by wspólnie przygotować rogale.

Po wspólnych wypiekach członkinie koła i zaproszone panie z KGW w Ptaszkowie wyruszyły na rajd po malowniczych zakątkach Słocina w poszukiwaniu podkowy zgubionej przez konia św. Marcina.

- Po powrocie na wszystkich czekała gorąca kawa i pyszne rogale. Niewątpliwie spacer wśród przyrody i kolorowych liści dostarczył uczestników mnóstwo endorfin. Warto zaznaczyć, że słynna podkowa została odnaleziona, a przy okazji znaleziono również grzyby - relacjonuje Zofia Bartkowiak, przewodnicząca KGW w Słocinie.

Aktywne „Marcinki” w Słocinie. Panie piekły rogale oraz wybr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ustawa o wyrównywaniu szans w przygotowaniu - skrót

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie