Nasza Loteria

Chcesz żyć jak bohater XIX-wiecznej powieści? Zabytkowy pałac w Granówku szuka nowego właściciela!

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Pałac Granówko: Zabytkowy obiekt szuka nowego właściciela. Zobacz zdjęcia z wnętrza!
Pałac Granówko: Zabytkowy obiekt szuka nowego właściciela. Zobacz zdjęcia z wnętrza! Anna Borowiak
Noeklasycystyczny pałac w Granówku poszukuje nowego właściciela. Obiekt z ogromnym potencjałem czeka, by odzyskać dawny blask. Udało nam się wejść do środka zabytkowej posiadłości. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza pałacu.

Nie bez powodu pałac w Granówku najstarszym mieszkańcom kojarzy się z rodem szlacheckim Nieżychowskich. Budynek został wzniesiony w latach 1820-30 z inicjatywy Jana Nieżychowskiego, herbu Pomian, dyrektora Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu, ówczesnego właściciela Granówka.

Granówko: pałac otoczony parkiem to prawdziwa perełka

Piętrowy gmach wzniesiono na rzucie prostokąta i nakryto czterospadowym dachem. Fasadę frontową ozdobił wysoki portyk z kolumnami jońskimi zwieńczony tympanonem. Od strony ogrodu znajduje się obszerny ganek z tarasem na wysokości piętra. Do pałacu przylega też park krajobrazowy o powierzchni 5,5 hektara założony w czasie jego budowy. Wszystkie drzewa zostały zinwentaryzowane. Na ternie parku znajdują się także dwa stawy.

Pałac w Granówku ma swoje tajemnice

Niestety nie wiadomo kto zaprojektował tak okazałą budowlę. Być może był to niemiecki architekt David Gilly, działający na przełomie XVIII i XIX wieku w Poznaniu lub architekt czerpiący wzory z jego dorobku. Z rysów historycznych dowiadujemy się, że Granówko pozostawało własnością tej rodziny do 1939 roku, z przerwą w okresie, gdy przeszła do Rodryga Dunina po jego ślubie z wdową po Stanisławie Nieżychowskim.

To historyczny, bardzo cenny obiekt na naszym terenie, więc nie dziwi fakt, że wciąż wzbudza zainteresowanie i ciekawość. Również z tego powodu, że rodzina Nieżychowskich była bardzo znana.

Przy kościelnym cmentarzu w Granowie znajduje się grobowiec Nieżychowskich herbu Pomian, w którym spoczywa zmarły w 1819 roku Jan Nepomucen i czworo członków jego rodziny. Zbudowany z czerwonej nietynkowanej cegły grobowiec powstał prawdopodobnie w 1841 roku. Na ścianie frontowej widnieje pięć tablic epitafijnych.

Mimo że pałac w Granówku wymaga remontu, obiekt robi ogromne wrażenie. W czasach swojej świetności musiał tętnić życiem. Najciekawiej prezentuje się ganek z tarasem i balkonem z kamiennymi tralkami, z którego rozpościera się widok na zabytkowy park krajobrazowy. Interesujące są również podpiwniczenia obiektu, do których można dostać się stromymi schodami. Panujący w nich klimat jest niepowtarzalny.

Pałac wciąż jest żywy we wspomnieniach mieszkańców

Po wojnie majątek Nieżychowskich stał się własnością spółdzielni rolniczej. Jeszcze całkiem niedawno w zabytkowych murach mieściło się przedszkole i szkoła podstawowa. Te czasy doskonale pamięta pan Stanisław, mieszkaniec Granówka, który na co dzień opiekuje się obiektem. Z nadzieją spogląda na przepiękny Pałac i mówi, że chciałby, by odzyskał swój dawny blask. Jak wspomina, pewnego dnia pojawił się tutaj inwestor z planem utworzenia domu spokojnej starości, ale ostatecznie pomysł nie doszedł do realizacji.

Po zlikwidowaniu szkoły i przedszkola, pałac w Granówku stał się własnością firmy ochroniarskiej, która zamierzała zorganizować tam ośrodek szkoleniowy i restaurację. Później trafił w ręce prywatnego właściciela. Teraz obiekt ponownie wystawiono na sprzedaż. Mieszkańcy liczą na to, że znajdzie się inwestor, dzięki któremu budynek znów zacznie tętnić życiem. I oby tak się stało.

Ile kosztuje pałac w Granówku?
W sprawie pałacu można kontaktować się z Justyną Stęplewską-agentem nieruchomości , która specjalizuje się w sprzedaży zabytkowych nieruchomości: LINK DO OGŁOSZENIA

Pałac w Granówku szuka właściciela. Zobacz zdjęcia:

Pałac Granówko: Zabytkowy obiekt szuka nowego właściciela. Zobacz zdjęcia z wnętrza!

Chcesz żyć jak bohater XIX-wiecznej powieści? Zabytkowy pała...

Zobacz także podobne obiekty w okolicy:

Neobarokowy pałac w Karczewie szuka nowego właściciela. Obie...

Neogotycki pałac w Chorzeminie szuka nowego właściciela.

Pałac w Chorzeminie może być Twój! Zobacz jak wygląda w środku

Piękny pałac w Parzęczewie wciąż czeka na lepsze czasy

Pałac w Granówku najstarszym mieszkańcom kojarzy się z rodem szlacheckim Nieżychowskich. To właśnie ta rodzina kupiła wiejskie dobra i rozpoczęła budowę obiektu. Rodzina Nieżychowskich była bardzo znana. Miała liczną służbę, francuską guwernantkę. W rodzie ważne były tradycje wojskowe. W Granówku urodził się np. Kazimierz Nieżychowski, powstaniec wielkopolski, organizator artylerii powstańczej. Warto dodać, że przy kościelnym cmentarzu w Granowie znajduje się grobowiec Nieżychowskich herbu Pomian, w którym spoczywa zmarły w 1819 roku Jan Nepomucen i czworo członków jego rodziny. Zbudowany z czerwonej nietynkowanej cegły grobowiec powstał prawdopodobnie w 1841 roku.

Pałace i dwory powiatu grodziskiego - czy kryją jakieś tajem...

Granówko - miejscowość na mapie Google

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto