Jakie tajemnice kryją podziemia grodziskiego klasztoru? To miejsce owiane legendami

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Kościół i klasztor zawsze był owiany legendami. Dzięki uprzejmości proboszcza ks. Romana Gajewskiego zajrzeliśmy do podziemi. Co tam się dziś znajduje? Z jakimi opowieściami wiąże się to miejsce?

Złoto i skarby w podziemiach klasztoru

Jedna z legend dotyczy złota i skarbów, które podobno miały się znajdować w podziemiach klasztoru. Legenda ma swój początek w czasach Konfederacji Barskiej i wiąże się z osobą Ignacego Gogolewskiego. To okres, kiedy Grodzisk Wielkopolski wielokrotnie był plądrowany i palony.

Pokłosiem tych wydarzeń było zgromadzenie zdobyczy w postaci złota i srebra, a następnie ukrycie go w podziemiach klasztoru. Legenda głosi też, że zakonnicy mieli przekazać skarb wspomnianemu Gogolewskiemu, jednak nigdy nie trafił on w jego ręce, bowiem w 1769 roku został rozstrzelany. Pozostawiony skarb nigdy nie został odnaleziony.

Podziemny tunel w klasztorze

Ciekawa opowieść dotyczy także podziemnych korytarzy klasztoru, prowadzących - jak podaje legenda - w kierunku nieistniejącego już kościoła na Placu św. Anny, kościoła farnego oraz budynku, gdzie obecnie mieści się Zakład Poprawczy. Zdaniem grodziskich regionalistów mało prawdopodobne jest natomiast, jakoby podziemia prowadziły do klasztoru w Wożnikach. Dziś rzekome wejście do tunelu jest zasypane...

Jakie tajemnice kryją podziemia grodziskiego klasztoru? To m...

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Dodaj ogłoszenie