Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liga - krowa superczempionka z Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu to zwierzę na medal! I to nie jeden!

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Urodziła się w 2020 roku. Już dwa lata później sięgnęła po pierwszy laur. Liga, bo tak nazywa się krowa - superczempionka z RKS w Bądeczu jest oczkiem w głowie hodowli w fermie Czajcze liczącej około 1500 krów dojnych.

Historia RKS w Bądeczu sięga pierwszej połowy lat 50. XX wieku. Jest to spółdzielnia - gospodarująca na ponad 2000 ha - z tradycjami, także tymi związanymi z hodowlą bydła mlecznego. Słyną z tego już w całej Polsce. Stało się tak m.in. za sprawą wyników w produkcji mleka - którego dziennie produkują około 37 tys. litrów, choć nie tylko. Biura spółdzielni, czy świetlica wypełnione są medalami, statuetkami i pucharami. Część z nich to zasługa bohaterki tego materiału - krowy Ligi.

Liga urodziła się w maju 2020 roku. Od małego, ponieważ miała ku temu predyspozycje była hodowana, by brać udział w pokazach zwierząt. Pierwsza wystawa, w której wzięła udział odbyła się w lutym 2022 roku.

- Na farmie w Czajczu, która działa w ramach RKS w Bądeczu pracuje czterech zootechników. To oni wybierają ze stada zwierze, które ma predyspozycje do udziału w tego typu konkursach. Tak było w przypadku Ligi - mówi Antoni Wysocki, prezes RKS w Bądeczu.

Okazuje się, że zwierze jest odpowiednio karmione, myte, uczy się chodzić po wybiegu z przewodnikiem, a nawet... jest przyzwyczajane do hałasu. Tych podczas wystaw bowiem nie brakuje. Podobnie jak emocje.

- Są ogromne! Podobnie jak satysfakcja, gdy nasze zwierze wygrywa nie tylko w swojej kategorii, ale wśród wszystkich zwierząt na wystawie - dodaje Beata Łosoś, zootechnik z RKS w Bądeczu.

Sędziowie podczas konkursów oceniają różne rzeczy: budowę ogólną, bądź detale - np. wymiona czy racice.

Jakie tytuł na koncie ma Liga? Przedstawmy te najważniejsze:

- Wiceczempionka na XI Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Minikowie w 2022 roku

- Czempionka na XXX Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu w 2023 roku - jako pierwsza krowa z RKS w Bądeczu otrzymała wówczas również ocenę Excellent

- Czempionka oraz Superczempionka podczas wystawy bydła mlecznego w Sielinku 2023 - w najlepszej laktacji dała ponad 12 tys litrów mleka, o zawartości 3,54% tłuszczu i 3,3% białka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz naszego materiału wideo.

Liga - krowa superczempionka z Rolniczego Kombinatu Spółdzie...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liga - krowa superczempionka z Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu to zwierzę na medal! I to nie jeden! - Piła Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto