Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim to wyzwanie, ale można go urządzić. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Katarzyna Józefowicz
Ogród może być wspaniałym hobby również dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Ogród może być wspaniałym hobby również dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. pixabay.com
Osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, również może zajmować się wspaniałym hobby, jakim jest uprawa roślin i pielęgnacja ogrodu. Trzeba jednak pomyśleć o kilku rozwiązaniach, które ułatwią poruszanie się po ogrodzie oraz wykonywanie prac.

Spis treści

Ogród to wspaniałe miejsce relaksu i wypoczynku, ale jego utrzymanie wymaga sporo pracy, dlatego mogłoby się wydawać, że nie jest to zadanie dla osób z niepełnosprawnościami. Nie do końca jest to jednak prawda. Wprawdzie ciężkie prace, takie jak kopanie czy sadzenie drzew faktycznie wymagają sprawności fizycznej, ale już codzienną pielęgnacją ogrodu może zajmować się niemal każdy, nawet osoba poruszająca się na wózku. Oczywiście w takim wypadku ogród musi być dostosowany do jej potrzeb, ale jeśli tylko uda się go tak zaprojektować, aby wózek wszędzie mógł dotrzeć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogrodnik na wózku mógł sam pielęgnować swoje rośliny.

Zadbaj o nawierzchnie ogrodowe i podjazdy

Najważniejszą sprawą w takim ogrodzie są utwardzone, równe i szerokie ścieżki, po których wózek będzie mógł bez przeszkód się poruszać. Ścieżki nie mogą być kręte ani kanciaste, bo trudno będzie na nich manewrować wózkiem. Muszą być też tak zaplanowane, aby pozwalały dotrzeć osobie poruszającej się na wózku w każdy zakątek ogrodu. Nawierzchnia ścieżek też nie może być przypadkowa, tylko taka, po której łatwo i sprawnie da się poruszać. Można wykonać ją z kostki, betonowych płyt lub dobrze utwardzonego i wyrównanego żwiru, nie należy natomiast używać do tego celu nierównych kamieni polnych czy śliskich płytek.
Polecana szerokość ścieżki to ok. 140-200 cm, jednak zawsze należy dostosować ją do szerokości wózka, który powinien swobodnie się na niej mieścić. Jeśli poziomy w ogrodzie nie są równe, należy też zaplanować podjazdy.

Podwyższone rabaty ułatwią pracę

Ścieżki to jednak nie wszystko, bo ogród to przecież głównie rośliny. Zwykle uprawia się je na rabatach na poziomie gruntu, ale takie rozwiązanie nie będzie wygodne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, dlatego przeznaczony dla nich ogród powinien być wyposażony w podwyższane rabaty, których wysokość powinna być dopasowana do poziomu wózka. Przyjmuje się, że najbardziej odpowiednie są rabaty wysokości ok. 45-60 cm.

Ważne są wymiary rabat

Trzeba też pamiętać o szerokości rabaty, bo przecież osoba siedząca na wózku musi jakoś dosięgnąć rosnących na niej roślin, dlatego przyjmuje się, że szerokość rabat, do których dostęp jest tylko jednej strony, nie powinna być większa niż 75 cm, natomiast szerokość rabat wolnostojących to ok. 150 cm. Dla lepszego komfortu osoby poruszającej się na wózku warto też wyposażyć brzeg rabat w poręcze, ułatwiające pracę. Nie mogą być one jednak zbyt odstające, bo wtedy, zamiast pomagać, będą przeszkadzać.

Co posadzić w ogrodzie, pielęgnowanym przez osobę na wózku inwalidzkim?

A co najlepiej uprawiać w takim ogrodzie? Przede wszystkim rośliny efektowne, ale niezbyt kłopotliwe. Warto postawić na łatwe w uprawie byliny, takie jak np. bodziszki, funkie, brunery, jeżówki, rudbekie, rozchodniki, karłowe liliowce, bergenie, tawułki Arendsa, czyśćce wełniste.

Dobrze sprawdzą się też niewymagające rośliny jednoroczne, np. aksamitki, nagietki, begonie stale kwitnące, groszki pachnące. Można też posadzić niskie odmiany krzewów i krzewinek takich jak pięciorniki, tawuły, budleje, lawendy czy iglaki.

Z tych roślin ozdobnych lepiej zrezygnuj

Lepiej natomiast zrezygnować z krzewów wymagających silnego, corocznego cięcia (np. wysokie budleje, okazałe hortensje bukietowe) oraz krzewów kolczastych (np. berberysy). Wprawdzie rezygnacja z uprawy należących do tej grupy róż może być trudna, ale jeśli mają pojawić się na rabacie, trzeba znaleźć dla nich takie miejsce, aby nie przeszkadzały w pielęgnacji innych roślin. Warto też poszukać odmian niewysokich i niemal bezkolcowych.

Co jeszcze posadzić w ogrodzie: warzywa i owoce łatwe w uprawie

Dla ogrodnika na wózku idealne będą też rośliny użytkowe, bo przecież nic nie cieszy bardziej, niż samodzielnie wyhodowane owoce i warzywa (np. truskawki, poziomki, porzeczki, maliny, a także rzodkiewki, szpinak, buraki, cebula). Doskonałym uzupełnieniem takich rabat są zioła (np. tymianek, koper, bazylia, majeranek).

O co jeszcze zadbać w ogrodzie osoby z niepełnosprawnością?

Dodatkową atrakcją w ogrodzie dla osoby z niepełnosprawnością będą też rozwiązania sprzyjające owadom i innym zwierzętom, dlatego mile widziane będą budki lęgowe, karmniki i poidła dla ptaków, domki dla owadów, małe oczka wodne oraz rośliny miododajne (lawendy, budleje, przetaczniki).
Ogrodnik na wózku powinien mieć też dostęp do pomieszczenia, w którym będzie mógł przechowywać potrzebne narzędzia (np. sektory, grabie, pazurki, szpadelki, konewki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogród dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim to wyzwanie, ale można go urządzić. Sprawdź, na co zwrócić uwagę - RegioDom.pl

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto