Trwają przygotowania do utworzenia zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Jacek Babicz/PolskaPress/zdjęcie ilustracyjne
Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny, który ma powstać w grodziskim szpitalu, to inwestycja, która ze względu na sytuację demograficzną powiatu, jest niezwykle potrzebna, a w kolejnych latach jej znacznie jeszcze wzrośnie. Miejsce znajdzie tam 35 pacjentów.

W Starostwie Powiatowym trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na adaptację pomieszczeń na potrzeby utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego. Procedura poszukiwania wykonawcy powinna rozpocząć się niebawem.

Zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny będzie oddziałem udzielającym całodobowych świadczeń zdrowotnych, obejmujących leczenie, pielęgnację i rehabilitację pacjentów, którzy nie wymagają już hospitalizacji, ale ze względu na stan zdrowia wymagają fachowej opieki. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Środki, które zostaną przeznaczone z budżetu powiatu grodziskiego, to około 2 miliony złotych.

- Z pracami remontowymi, tak jak zakładaliśmy, powinniśmy zdążyć do końca tego roku, lub pierwszych miesięcy roku przyszłego. Zupełnie innym aspektem jest możliwość zakontraktowania działalności ZOL-u i jego uruchomienie. Są to sprawy leżące w gestii Narodowego Funduszu Zdrowia, a w dobie pandemii, w pierwszej kolejności załatwiane są wszystkie sprawy związane z leczeniem chorych na Covid-19- mówi starosta, Mariusz Zgaiński.

Przy tworzeniu oddziału, zagospodarowane zostaną niewykorzystywane do tej pory powierzchnie, które dawniej pełniły funkcję oddziału ginekologiczno-położniczego. Przypomnijmy, że inwestycja obejmie również adaptację pomieszczeń dolnej kondygnacji, po byłym oddziale położniczo-ginekologicznym. Przeniesiona zostanie tam między innymi szpitalna apteka oraz część laboratorium.

- Nie wiemy jeszcze, jaki wpływ pandemia koronawirusa będzie miała na termin uruchomienia Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w naszym szpitalu. Naszym zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej bazy lokalowej i z tego zadania staramy się wywiązać- dodaje M. Zgaiński.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Dodaj ogłoszenie