Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zioła w magii miłosnej i nie tylko. W Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią pokazywano jak dawniej obchodzono Andrzejki

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co ciekawe niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter głównie matrymonialny i przeznaczone były przede wszystkim dla niezamężnych dziewcząt. Niektóre z nich, jak np spalanie lnianych pakuł okazują się bardzo widowiskowe.

Współcześnie Andrzejki budzą głównie skojarzenia z zabawami tanecznymi, podczas których czasem pojawia się jakiś akcent z dawnych czasów, jak np. lanie wosku.

Okazuje się, że dawniej wróżb andrzejkowych było znacznie więcej. Głównie miały one charakter matrymonialny. Wśród indywidualnych w źródłach historycznych wymienia się:

- Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).

- Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany.

- Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż.

Wśród wspólnych:

- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

- Wylewanie wosku na zimną wodę często przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.

- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.

- Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.

- Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.

- Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł albo skubnął – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).

- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).

- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce) .

-Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

O tych i innych dawnych zwyczajach andrzejkowych rozmawiamy przed naszą kamerą w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zioła w magii miłosnej i nie tylko. W Muzeum Kultury Ludowej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zioła w magii miłosnej i nie tylko. W Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią pokazywano jak dawniej obchodzono Andrzejki - Piła Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto