Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokładnie 94 lata temu otwarto Stadion w Grodzisku!

Sebastian Skrzypczak
Dziś mijają 94 lata od uroczystego otwarcia grodziskiego stadionu. Wszystko zaczęło się w 1923 roku, kiedy Powiatowa Rada Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Grodzisku zaczęła przygotowania do jego budowy

Rozwijało się wtedy po odzyskaniu niepodległości, życie sportowe wśród młodych Grodziszczan. Działała już Dyskobolia (od 1922), ponadto klub sportowy Florencja i inne towarzystwa sportowe w naszym mieście. W porozumieniu z lokalnymi właścicielami ziemskimi znaleziono odpowiednia działkę i fundatorów (sponsorów) budowy tego sportowego obiektu. Wśród postaci, które złożyły się na tę inwestycje byli m.in. gen. Kazimierz Sosnkowski właściciel dóbr w Porażanie – wówczas jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce, w latach międzywojennych pełniący obowiązki ministra obrony, a w czasie II wojny Wodza Naczelnego, po tragicznej śmierci gen. Sikorskiego. Generał Sosnkowski poparł pomysł i jako pierwszy ofiarował 30 mórg ziemi podmiejskiej w Opalenicy, celem sprzedaży z przeznaczeniem uzyskanych pieniędzy na budowę stadionu.

Oprócz Sosnkowskiego budowę wsparli: hrabina Franciszka Żółtowska z Grąblewa, dając bezpłatnie ziemię podmiejską pod dzisiejszy stadion, Adam Szczerbiński dawniejszy właściciel Rudnik ofiarował materiał drzewny na okolenie stadionu i budowę trybuny- tej, która stoi do dziś. Marian Szermer, kupiec i powstaniec wielkopolski z Grodziska podarował wapno. Ponadto wśród fundatorów odnotować trzeba: hrabiego Zygmunta Kurnatowskiego z Gościeszyna, hrabiego Ignacego Mielżyńskiego z Iwna – Daków Mokrych, księcia Olgierda Czartoryskiego z Siedlec – właściciela Granowa, ordynata Stanisława Niegolewskiego z Niegolewa.

Stadion został otwarty 11 listopada 1925 przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Poza płytą piłkarską i bieżnią lekkoatletyczną, powstał betonowy kort tenisowy, boiska do koszykówki i siatkówki oraz basen zasilany w świeżą wodę wiatrakiem. Otoczenie obiektów sportowych gustownie zagospodarowano tworząc alejki i upiększając teren kwietnikami. Cały obiekt wzbudzał podziw i zainteresowanie w ówczesnym województwie poznańskim. Widownia wypełniała go nie tylko podczas meczów piłkarskich, ale również za sprawą zawodów lekkoatletycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto