Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Granowskie Marcinki. Przed nami święto gminy i parafii. Co zaplanowano?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Karolina Majchrzak
W gminie Granowo trwają przygotowania do tradycyjnych Granowskich Marcinków. W tym roku święto gminy i parafii będzie trwało dwa dni. Co zaplanowano?

Gmina Granowo może poszczycić się wieloma zabytkami, wśród których najcenniejszym jest kościół drewniany w Granowie z 1729 roku, ufundowany przez ówczesną właścicielkę Granowa, Dorotę Radomicką. W świątyni znajduje się również obraz poświęcony patronowi gminy i parafii - świętemu Marcinowi.

Silne powiązania z postacią świętego sprawiły, że od wielu lat mieszkańcy obchodzą Granowskie Marcinki. Tradycja tego wydarzenia to swoiste święto gminy. Jak będą wyglądać tegoroczne obchody?

Co roku wydarzenie rozpoczyna się mszą świętą w intencji mieszkańców, która odprawiana jest w zabytkowym drewnianym kościele. Nabożeństwo odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godzinie 17. Po mszy świętej przy Górze Zwycięstwa zostaną złożone kwiaty. Następnie wyruszy korowód, który dotrze do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Tam uczniowie przedstawią wieczornicę pod tytułem "Dziś mali Polacy, jutro wielcy patrioci!".

W sobotę, 11 listopada, o godzinie 11 zostanie odprawiona msza święta odpustowa. W sali gimnastycznej ZSP o godzinie 17 wystąpi słynny duet, czyli Leszek Malinowski, szerszej publiczności znany jako „Hela - żona Mariana” i Waldemar Sierański, czyli sam „Marian”.

Koń Polski, legenda polskiej sceny kabaretowej, zapisał się w świadomości Polaków głównie za sprawą serii skeczów z małżeństwem nie do podrobienia, czyli Marianem i Helą. Jednak ich działalność satyryczna wykracza daleko poza ramy tych komicznych przebieranek.

Działalność Konia Polskiego sięga lat 80-tych XX wieku. To z inicjatywy Leszka Malinowskiego - autora większości tekstów i szefa zespołu w 1985 r w koszalińskim środowisku akademickim powstała grupa kabaretowa. Od lat z powodzeniem satyrycy pod szyldem kabaretu Koń Polski uprawiają satyrę obyczajową i polityczną podaną w oryginalnej formie i stylu. Przez formację przez te wszystkie lata przewinęło się kilkadziesiąt osób, wśród których szczególnie zapisali się Małgorzata Franek, Celina Monikowska Martini, Piotr Kryszan, Jan Martini, Roman Franczak czy Mieczysław Giedrojć; powstało mnóstwo kultowych skeczy i piosenek jak wspomniani już „Marian i Hela”, „Ufok”, „Jak się cieszę , że cię widzę”.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w Gminnym Ośrodku Kultury w Granowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto