Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: możesz na bieżąco śledzić stan powietrza

Anna Borowiak
Za pomocą specjalnej aplikacji na bieżąco możemy monitorować stan powietrza w mieście
Za pomocą specjalnej aplikacji na bieżąco możemy monitorować stan powietrza w mieście Anna Borowiak
Grodzisk: możesz śledzić stan powietrza. Czujniki do badania stężenia pyłów zawieszonych wykazały, że powietrze którym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Gdy tylko zapadł zmrok, wskaźniki szalały

Mieszkańcy Grodziska od kilku dni mogą na bieżąco monitorować informacje na temat stanu powietrza w mieście. Przy ulicach Powstańców Chocieszyńskich, Zbąszyńskiej oraz na Starym Rynku, zainstalowano specjalne czujniki, służące do ciągłego lub okresowego monitoringu jakości powietrza poprzez badanie stężenia pyłów zawieszonych o rozmiarach PM2,5 i PM10.

Tym samym, oficjalnie ruszył już system informowania o jakości powietrza i kolejny oręż w walce o czyste powietrze. Do tej pory w mieście nie było czujników mierzących bieżący poziom pyłu zawieszonego. Problem pogarszającej się jakości powietrza opisywaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Do akcji walki ze smogiem włączyli się również sami mieszkańcy, którzy podczas jednej z sesji Rady Miejskiej, apelowali do burmistrza o konkretne działania.

Władze miasta wygospodarowały nieplanowane wcześniej środki i zakupiły trzy czujniki, które zostały rozmieszczone w różnych częściach Grodziska. Ma to służyć przede wszystkim mieszkańcom, by wiedzieli jaki stan powietrza jest w okolicy i z czym muszą się liczyć wychodząc z domów. Czujnik za pomocą sensora laserowego ustala stężenie pyłów zawieszonych i aktualizuje je w czasie rzeczywistym.

Niestety, już tego samego dnia, kiedy grodziski ratusz poinformował o możliwości śledzenia jakości powietrza za pośrednictwem strony internetowej lub specjalnej aplikacji okazało się, że sytuacja w naszym mieście jest wręcz fatalna. Gdy tylko zapadł zmrok, parametry gwałtownie wzrosły. Normy były przekroczone do tego stopnia, że poziom zanieczyszczeń powietrza określono jako ekstremalny. Oznacza to mniej więcej tyle, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Długotrwałe narażenie na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Każdy, kto posiada smartfon z dostępem do internetu może w każdej chwili ściągnąć bezpłatną aplikację. Po minucie możemy już korzystać z informacji o odczytach z kolejnych punktów. Dane są archiwizowane i co godzinę aktualizowane. Miejmy nadzieję, że zwiększy to świadomość społeczną i przyczyni się do poprawy sytuacji. a ą

To nie jedyny sposób walki z ludzkim brakiem odpowiedzialności. Urzędnicy wciąż kontrolują!

W okresie od października do grudnia przeprowadzono w sumie 66 kontroli kotłowni domów mieszkalnych oraz zakładów pracy. Jak informuje grodziski ratusz, kontrole przeprowadzano po otrzymaniu zgłoszenia o przypuszczeniu spalania odpadów, jak również według określonego planu, w różnych porach dnia, zarówno w godzinach porannych, popołudniowych jak i wieczornych. W wyniku kontroli ujawniono 15 uchybień (m. in. spalanie drewna pokrytego farbą lub lakierem, sklejki, paneli podłogowych, mebli, sznurka i worków propylenowych oraz ścinek tkanin i odzieży). Sprawców nieprawidłowości pouczono o skutkach niewłaściwych działań. Czynności kontrolne polegały na sprawdzeniu miejsca, gdzie przechowywany jest opał, pomieszczenia kotłowni, komory spalania pieca oraz pojemników z popiołem, pod kątem ewentualnego wykorzystywania do spalania odpadów zabronionych. (ana)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto