Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: ulica 27 Stycznia formalnie ma już nową nazwę. Władze miejskie odwołały się od tej decyzji

Anna Borowiak
Ulica 27 Stycznia to obecnie ulica ojca Józefa Maria Bocheńskiego
Ulica 27 Stycznia to obecnie ulica ojca Józefa Maria Bocheńskiego Anna Borowiak
Grodzisk: ulica 27 Stycznia formalnie ma już nową nazwę. Władze miejskie odwołały się od tej decyzji. Pomimo wysłania skargi na zarządzenie zastępcze ws. ulicy 27 Stycznia, od nieco ponad tygodnia obowiązuje już nowa nazwa ulicy- o. Józefa Maria Bocheńskiego

Trwająca od ponad 25 lat dekomunizacja doprowadziła do częściowej zmiany nazewnictwa miejsc, ulic, placów i skwerów w całej Polsce. Ostatecznie zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw obiektów symbolizujących lub propagujących komunizm albo inny ustrój totalitarny. Jeśli tego nie zrobiły, Wojewoda - po uzyskaniu opinii IPN - mógł wydać zarządzenie zastępcze nadające, np. ulicy, nową nazwę.

Zarządzenie, które wydano 13 grudnia, wciąż szerokim echem odbija się w naszym lokalnym środowisku. Batalia w sprawie zmiany nazwy ulicy 27 Stycznia trwa. Przypomnijmy, że gmina zaskarżyła już decyzję Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie zgadzają się z nią bowiem ani radni, ani wielu mieszkańców naszego miasta.

Do skargi dołączono listę około 400 podpisów osób popierających pozostawienie nazwy ul. 27 Stycznia. Petycję zorganizowała jedna z mieszkanek ulicy.

Zgodnie z ogłoszoną 30 grudnia uchwałą (o której szerzej piszemy w ramce obok) zmiana nazwy ulicy 27 Stycznia miała zacząć obowiązywać od dnia 7 stycznia 2018 r., niezależnie od faktu złożenia przez gminę Grodzisk Wielkopolski skargi. W związku z tym, w oczekiwaniu na decyzję sądu, władze gminy, jak i mieszkańcy muszą posługiwać się nową nazwą ulicy.

W najgorszej sytuacji są ci, których zmiana dotyka najbardziej, czyli mieszkańcy ulicy, wokół której nazwy pojawił się spór. Mieszkańcy mają bowiem prawo czuć się zdezorientowani. -Posiadane dokumenty są ważne do czasu utraty ich ważności. Oznacza to, że dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowody rejestracyjne pojazdów, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nimi, będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności- wyjaśnia burmistrz Henryk Szymański.

Zmiana nie oznacza zatem, że dokumenty wymienić trzeba. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 7 stycznia obowiązuje już nowa nazwa ulicy, a co za tym idzie w instytucjach takich jak banki czy urzędy, mieszkańcy powinni podawać nową nazwę ulicy mimo, iż w dokumentach wpisana jest stara.

Co na to prawo?

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, nazywana ustawą dekomunizacyjną, ma zakończyć rozpoczęty po zmianie ustroju proces dekomunizacji obiektów publicznych, zwłaszcza ulic. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016r. pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. opr. (ANA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto