Grodzisk Wielkopolski: Punkt szczepień zawiesza działalność. Powód? Brak chętnych

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Anna Borowiak
27 kwietnia w stolicy powiatu grodziskiego uruchomiono punkt szczepień powszechnych. Miejsce jest przygotowane do podawania nawet 1700 dawek tygodniowo, ale za kilka dni zawiesi swoją działalność. Chętnych na szczepionkę jest w ostatnim czasie coraz mniej.

Grodzisk Wielkopolski: Punkt szczepień zawiesza działalność. Powód? Brak chętnych

Ostatnie dawki w punkcie szczepień powszechnych będą podawane 28 lipca i 4 sierpnia. I będą to drugie dawki, bo na pierwsze chętnych już nie ma. Następnie działalność punktu zlokalizowanego w Zespole Szkół Technicznych przejdzie w stan zawieszenia.

- Niestety, już od kilku tygodni obserwujemy systematycznie słabnące zainteresowanie naszych mieszkańców szczepieniami. Podobnie jak w całym kraju, również u nas, dynamika szczepień zdecydowanie zwolniła w ostatnich dniach, co budzi w nas niepokój i nakazuje utrzymywać wszystkie służby zaangażowane w przeciwdziałanie skutkom pandemii w stanie stałej gotowości do działania- mówi starosta Mariusz Zgaiński.

Według danych z czwartku, w powiecie grodziskim mamy około 40 procent osób zaszczepionych. Największy odsetek mieszkańców zaszczepionych ma gmina Granowo, na drugim miejscu jest gmina Grodzisk Wielkopolski. Zdaniem starosty fakt, że to niespełna połowa ludności powiatu, to powód do zmartwień.

- To zdecydowanie za mało, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie przed spodziewaną jesienną falą zachorowań. Dla uzyskania zbiorowej odporności, odsetek osób zaszczepionych, powinien wynosić około 70-75 procent. Jeśli tego poziomu nie osiągniemy, niestety będziemy musieli przygotować się na powrót przynajmniej niektórych zasad ograniczających ilość kontaktów społecznych, w tym prawdopodobnie także ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i niektórych rodzajów handlu i usług- wyjaśnia Mariusz Zgaiński.

Starosta podkreśla jednocześnie, że jeśli niezaszczepieni do tej pory mieszkańcy naszego powiatu wykażą zainteresowanie szczepieniami, to działalność punktu szczepień powszechnych w Grodzisku Wielkopolskim zostanie wznowiona.

- Obecnie nie ma problemu z dostępnością preparatów czy liczbą punktów szczepień. Praktycznie wszyscy chętni mogą się bez problemu zaszczepić. Problem polega na tym, że duża część mieszkańców nie czuje potrzeby zaszczepienia się przeciwko Covid-19, a to tak naprawdę jedyny sposób, żeby ustrzec się ciężkiego przebiegu choroby i ewentualnych powikłań. Oczywiście wiemy, że szczepienia nie gwarantują w 100 procentach, że nie zachorujemy, ale zdecydowanie zmniejszą ilość chorujących oraz złagodzą przebieg choroby, w przypadku ewentualnego zakażenia- stwierdza.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Dodaj ogłoszenie