Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie plany na ten rok ma fundacja imienia Rudolfa Mossego?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pomysłodawca utworzenia fundacji Piotr Kandulski i jej prezes, Agnieszka Linkiewicz-Mendel
Pomysłodawca utworzenia fundacji Piotr Kandulski i jej prezes, Agnieszka Linkiewicz-Mendel Anna Borowiak
Lada moment minie rok od powstania fundacji imienia Rudolfa Mossego, której głównym celem jest wspieranie grodziskiego szpitala. Jakie są plany na najbliższe miesiące?

Fundacja imienia Rudolfa Mossego ma wspomagać pracę szpitala w Grodzisku Wielkopolskim, zdobywać fundusze dla lecznicy, ale też dbać o profilaktykę zdrowotną mieszkańców regionu. W minionym roku udało się między innymi pozyskać dodatkowy sprzęt, zorganizować charytatywny festyn oraz wesprzeć zakup nowej karetki dla podstacji w Wielichowie.

A jakie są plany na najbliższe miesiące? Już 26 lutego w Hotelu Behapowiec odbędzie się charytatywny bal podkoziołkowy.

- Chcemy zebrać fundusze na doposażenie szpitala, a w szczególności powstającego właśnie nowego oddziału - zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego. Jego uruchomienie będzie poprzedzone koniecznością zakupu chociażby przedmiotów codziennego użytku dla pacjentów, a także specjalistycznego sprzętu - mówi prezes fundacji, Agnieszka Linkiewicz-Mendel.

Jednocześnie zaprasza do udziału w balu. Bilety w cenie 160 złotych od osoby można zakupić w szpitalu. Rezerwacje przyjmowane są pod numerem 509 122 614 lub 519 561 905.

- Chcemy kupić między innymi sprzęt medyczny do laparoskopu, w tym specjalistyczny monitor - mówi nasza rozmówczyni.

Fundacja złożyła już wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli uda się je pozyskać, zrealizowany zostanie projekt "Spacer po Grodzisku z Mosse".

- Chcemy, aby w przestrzeni Grodziska Wielkopolskiego, w miejscach związanych z rodziną Mosse, pojawiły się tabliczki z kodami QR. Powstanie aplikacja oraz strona internetowa, dzięki której będzie można poznać ich historię i działania, które podejmowali na rzecz mieszkańców naszego powiatu - wyjaśnia A. Linkiewicz-Mendel.

Będzie to z pewnością ciekawa lekcja lokalnej historii. W roku 1848 doktor Mojżesz Mosse, znany i ceniony lekarz stanął na czele grodziskich powstańców. Jego drugi syn Rudolf Mosse, znany berliński drukarz i wydawca był fundatorem grodziskiego szpitala oraz domu dla starców, który mieścił się w budynku obecnego Ośrodka Zdrowia.

I dlatego też, by pamięć ta nie zginęła, w tym roku odbędzie się konferencja. Pierwsza jej część będzie poświęcona historii, a w szczególności gminie żydowskiej, której początki w naszym mieście sięgają XV wieku.

- Druga część będzie skierowana do dyrektorów i osób zarządzających szpitalami, a dotyczyć będzie kwestii związanych z sytuacją szpitali powiatowych - zapowiada prezes fundacji imienia Rudolfa Mossego.

Fundacja chce upamiętnić w sposób szczególny kobiety, które przez wszystkie lata związane były z grodziskim szpitalem.

- Chcemy wydać broszurę i opisać w niej historię tych wszystkich wspaniałych kobiet, które pracowały w naszym szpitalu i zapisały się w jego historii jako osoby wyjątkowe - dodaje.

Kalendarz planów i wydarzeń jest jeszcze otwarty. Prezes fundacji zapowiada, że kluczowym zdaniem będzie pozyskiwanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu, a w tym mają pomóc między innymi akcje charytatywne, które będą odbywać się na terenie powiatu grodziskiego. O ich terminach będziemy informować.


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto