Nasza Loteria

Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidowie

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidowie
Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidowie Anna Borowiak
W sobotę, 23 września, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidowie świętowały 50-lecie swojej organizacji. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień i gratulacji, a także najlepszych życzeń na dalsze lata działalności.

Koła Gospodyń Wiejskich to jeden z najważniejszych elementów życia społeczności wsi. Tak było przed laty, kiedy kobiety spotykały się, żeby wspólnie gotować czy wykonywać prace na które brakowało czasu w okresie letnim np. darcie pierza. Współcześnie KGW również odgrywają bardzo ważną rolę w lokalnych społecznościach. Przede wszystkim skupiają nowe pokolenia mieszkańców wsi i pielęgnują historię i ludowe tradycje. Są miejscem spotkań, wzajemnej pomocy i rozbudzania społecznej aktywności. To dzięki zrzeszonym w nich członkiniom podtrzymywane są sąsiedzkie więzi, a także lokalna tradycja, kultura, zwyczaje i smaki. W Snowidowie Koło Gospodyń Wiejskich działa już od 50 lat! Jubileusz świętowano w sobotę, 23 września, w miejscowej sali wiejskiej.

Przybyłych na uroczystość gości powitała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidowie, Teresa Preuss. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Piotr Hojan, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Snowidowie oraz członkinie zaprzyjaźnionych kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Grodzisk.

W wystąpieniach zaproszonych gości nie brakowało ciepłych słów uznania, szacunku i gratulacji. Były też piękne życzenia zdrowia, radości, nowych twórczych pomysłów i satysfakcji z działalności dla wspólnego dobra. Nie zabrakło jubileuszowego tortu oraz toastu lampką szampana. Na gości czekał również smaczny poczęstunek.

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidowie
Koło zostało założone w 1973 roku z inicjatywy Teresy Adamczak-Soleckiej i zarządu kółka rolniczego. Pierwszą przewodniczącą KGW została Maria Bartkowiak. Początkowo panie rozprowadzały kurczęta, kaczki, gęsi i paszę. Członkinie koła sprzedawały jajka i organizowały najróżniejsze pokazy garmażeryjne. Aktywnie włączały się w organizacje wszelkich lokalnych wydarzeń.

W 1979 roku nastąpiły zmiany w zarządzie. Poza dotychczasową działalnością, panie ukończyły kurs robótek na drutach oraz kurs kosmetyczny. Przerwa w funkcjonowaniu koła nastąpiła wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. Po jego zakończeniu, na nowo organizowano kursy i pokazy. Panie rozprowadzały nasiona warzyw, kwiatów, krzewów i drzew owocowych, odbywały się również konkursy na najpiękniejsze ogródki warzywne czy najsmaczniejsze przetwory. Panie aktywnie brały udział w wycieczkach.

Kolejne zmiany w zarządzie odbyły się w 1995, 2007, 2014, 2020 i 2022 roku. W międzyczasie wspólnie z druhami OSP i radą sołecką panie organizowały spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka czy zakończenia lata.

Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich w Snowidowie liczy 11 członkiń. Panie mają nadzieję, że historia tej organizacji będzie trwać nadal i zapraszają wszystkie chętne osoby do dołączenia w ich szeregi.

Z okazji jubileuszu życzymy wszelkiej pomyślności oraz tego, aby działalność społeczna przynosiła wiele satysfakcji, a samo koło rozwijało się nieustannie!

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto