Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Julia Zimna laureatką konkursu Policjanci w służbie historii. Przypomniała historię zamordowanego w obozie Mathausen grodziskiego policjanta

Bartosz Kandulski
arch. pryw.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Komenda Główna Policji już po raz szósty zaprosili uczniów klas mundurowych do udziału w konkursie „Policjanci w służbie historii”. Laureatką tegorocznej edycji została Julia Zimna, która wspólnie Laurą Królikowską przypomniała postać policjanta z Grodziska Wielkopolskiego, Władysława Marciniaka.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią policji, sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.

Laureatką tegorocznej edycji konkursu została Julia Zimna, która jest mieszkanką powiatu grodziskiego i uczennicą XXIX Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Mechanicznych w Poznaniu.

Głównym założeniem projektu było przedstawienie sylwetki policjanta z okresu międzywojennego, który swoim postępowaniem działał na rzecz Polski. Każdy uczestnik musiał przygotować dokumenty na temat życiorysu wybranej osoby, sporządzić 3 minutowy film oraz przeprowadzić o tej osobie lekcję online bądź stacjonarnie.

- Julia wybrała policjanta z Grodziska Wielkopolskiego, Władysława Marciniaka, który zginął w obozie w Mauthausen. Przy czwartej próbie ucieczki z obozu został spalony w piecu - wyjaśnia Piotr Zimny, tata Julii i jednocześnie oficer dyżurny grodziskiej policji.

Postać starszego posterunkowego Władysława Marciniaka można poznać bliżej oglądając film przygotowany przez Julię i Laurę. Warto również zajrzeć do Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej, gdzie znajdują się dwa listy Władysława Marciniaka, przekazane przez jego córkę Marię Wasieloff i syna Andrzeja Marciniaka oraz ich najbliższą rodzinę. Napisał je własną krwią na podszewce marynarki w czasach, gdy znajdował się w więzieniu, ale był już co raz bardziej pewien losu, jaki go spotka.

Władysław Marciniak ramach operacji „Elaborat” brał udział w internowaniu miejscowych Niemców podejrzanych o działalność antypolską, a następnie ich eskortowaniu do Berezy Kartuskiej. Po powrocie do Grodziska został aresztowany na podstawie donosu volksdeutschów z Kąkolewa. Trafił do więzienia w Rawiczu, a następnie do Fortu VII poznańskiej cytadeli. Początkowo zostaje skazany na karę śmierci, zamienioną później na 15 lat więzienia. Ciężko pobity w czasie śledztwa został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen – Gusen, gdzie zginął w komorze gazowej w grudniu 1942 roku.

To nie pierwszy sukces Julii. Wzięła również udział w konkursie, którego celem było pielęgnowanie pamięci o dokonanej przez sowiecką Rosję zbrodni w Katyniu i o jej ofiarach. Za ten projekt otrzymała osobiste podziękowania od marszałek Sejmu.

Film o Władysławie Marciniaku, którego współautorką jest Julia, można zobaczyć poniżej:

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto