Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW w Ruchocicach zrealizowało projekt "Ruchocice - moja mała ojczyzna"

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Wideo
od 16 lat
KGW w Ruchocicach zrealizowało projekt "Ruchocice - moja mała ojczyzna", dzięki któremu udało się odnaleźć wiele zapomnianych lub nieznanych dotąd faktów z historii wsi. Zwieńczeniem projektu była wystawa prac malarskich i fotografii oraz prelekcja historyczna.

Projekt, który trwał kilka tygodni, udało się zrealizować dzięki ogromnemu zaangażowaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ruchocicach i osób, które zaprosiły do współpracy.

- Projekt wystartował w konkursie Wielkopolskiej Wiary organizowanym przez Centrum PISOP. Uzyskałyśmy dofinansowanie, więc trzeba było wziąć się do działania. A działo się naprawdę wiele - były warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania wspomnieniowe dla mieszkańców, którzy przynosili stare zdjęcia, oglądaliśmy je, szukaliśmy swoich przodków. Mieliśmy również grę terenową, przygotowaliśmy folder historyczny, który został stworzony dzięki opracowaniu Efrema Mateusza Michalskiego i Dariusza Matuszewskiego

- mówi Agnieszka Słomska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ruchociach.

Zwieńczeniem projektu była wystawa prac malarskich Ewy Woś, fotografii Błażeja Matysiaka i Mariusza Michalskiego oraz prelekcja historyczna, które odbyły się w niedzielę, 10 września w sali wiejskiej w Ruchocicach. Podczas spotkania można było zobaczyć efekty prac projektowych i zebrane archiwalne materiały. Inicjatorki projektu podkreślają, że udało się zdobyć wiele cennych wiadomości dotyczących historii Ruchocic.

- Dzięki tym rozmowom i zdjęciom dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, o których nikt nie miał pojęcia (...) Ludzie wspominali, bo to zawsze jest przyjemne, podobnie jak szukanie siebie na zdjęciach z młodości, która jest najciekawszym i najmilszym okresem w dziejach naszego życia

- mówi Agnieszka Słomska.

Jak dodaje, to nie koniec działań, a plany i pomysły na najbliższe miesiące są ambitne. Współautor folderu historycznego Efrem Mateusz Michalski zadeklarował, że chce napisać książkę o historii Ruchocic.

- Będziemy nadal zbierać i skanować zdjęcia, żeby mieć je w bazie. Ludzie cały czas dosyłają nam materiały, pytają też o folder. Ta historia będzie mieć ciąg dalszy. Będziemy szukać dofinansowania na kolejne projekty

- podkreśla przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ruchocicach.

Do utrwalenia historii wsi może włączyć się każdy, kto dysponuje fotografiami bądź opowieściami z dawnych czasów. Materiałami można podzielić się poprzez stronę "Ruchocice w fotografii", którą można znaleźć na Facebooku. Poszukiwane są szczególnie zdjęcia z organizowanych dawniej potańcówek w parku oraz te, które przedstawiają nieistniejące już budynki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto