Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural strażaków z Konojadu można podziwiać w największych polskich miastach

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Powstańczy mural z Konojadu trafił do największych polskich miast. Inicjatywa miejscowych strażaków odbiła się szerokim echem w całym kraju. Malowidło, które powstało w niewielkiej wsi pod Kamieńcem w powiecie grodziskim, oglądają teraz mieszkańcy m.in.: Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Szczecina oraz Trójmiasta i Aglomeracji Śląskiej. Druhowie podkreślają, że to wielka radość i powód do dumy.

70 metrów kwadratowych historii dzięki staraniom druhów z OSP Konojad ozdobiło ścianę ich remizy. Tematyka muralu, o którym kilkukrotnie pisaliśmy już na naszym portalu, nawiązuje do Powstania Wielkopolskiego. I nie została wybrana przypadkowo, bo w ten sposób strażacy chcieli przypomnieć szczególnie młodszym pokoleniom, jak ważna jest pamięć o lokalnej historii.

Ich inicjatywa została doceniona i wyróżniona w sposób szczególny. Mural z Konojadu można oglądać teraz w największych polskich miastach. Biuro Programu „Niepodległa” i AMS stworzyli wyjątkową wystawę.

- W przestrzeniach miast w całej Polsce zaprezentowano galerię murali, które lokalne społeczności Wielkopolski stworzyły upamiętniając sukces przodków. Te projekty, otoczone troską mieszkańców, pielęgnują pamięć o ważnych historycznych postaciach i wydarzeniach - czytamy na stronie Biura Programu „Niepodległa”.

Okazją do wystawy była 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Plenerową galerię można oglądać we fragmentach w przestrzeniach polskich miast m.in.: Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Szczecina oraz Trójmiasta i Aglomeracji Śląskiej.

- To dla nas ogromny powód do dumy i kolejne potwierdzenie, że warto było przez dwa lata starać się o środki na realizację tego projektu. Już jego odbiór przez mieszkańców był dla nas ogromną radością, bo usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Teraz nasz mural można zobaczyć w całej Polsce, co naprawdę nas cieszy - przyznaje sekretarz OSP Konojad, Adam Kaczmarek.

Ale to nie oznacza, że druhowie z Konojadu zwalniają. Wręcz przeciwnie - planów i pomysłów mają całe mnóstwo. A wolnych ścian jeszcze więcej. Czy we wsi pojawi się kolejny mural?

- Nie wykluczamy takiej możliwości. Jeśli tylko będzie program, w ramach którego uda nam się zdobyć dofinansowanie, to dlaczego nie? Tym bardziej, że społeczność odbiera takie pomysły naprawdę fantastycznie, możemy również liczyć na wsparcie ze strony wójta gminy Kamieniec, który nie odmawia nam pomocy - dodaje Adam Kaczmarek.

To jednak nie jedyna możliwość na zachowanie pamięci o lokalnej historii, a to właśnie ten cel przyświeca strażakom. Trwają przygotowania do wydania albumu, który będzie opisywał dzieje Konojadu.

- Pani sołtys zebrała już wszystkie materiały. Wśród nich są zdjęcia mieszkańców, budynków, których już nie ma, a także organizacji, które kiedyś funkcjonowały w naszej wsi. To wspaniała lekcja historii i wiele ciekawych informacji, które chcemy zachować w postaci książki - wyjaśnia sekretarz OSP Konojad.

Świetna współpraca strażaków z panią sołtys, radą sołecką i mieszkańcami zaowocowała również zakupem nowego sprzętu. Z funduszu sołeckiego udało się bowiem wygospodarować środki na nowe aparaty powietrzne. Druhowie chcą nadal wyposażać jednostkę w nowoczesny sprzęt, a przy tym podejmować działania na rzecz całej społeczności Konojadu. Pozostaje nam trzymać kciuki i życzyć powodzenia!


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto