Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ognisko ptasiej grypy w powiecie grodziskim zostało zlikwidowane

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
4 i 5 grudnia Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził kolejne ogniska ptasiej grypy w próbkach pobranych w dwóch wielkopolskich hodowlach drobiu. Jedna z nich zlokalizowana była w miejscowości Tarnowa w gminie Rakoniewice. Jak wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim, likwidacja ogniska została zakończona.

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 394 szt. indyków rzeźnych, a służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Likwidacja ogniska rozpoczęła się w poniedziałek, 7 grudnia. - Nie wiadomo jednak, w jaki sposób wirus znalazł się na fermie. - Obiekt jest dobrze zabezpieczony. W sąsiednim powiecie wolsztyńskim również potwierdzono ognisko, ale powody mogą być inne, chociażby dzikie ptactwo- mówił wówczas w rozmowie z nami Michał Sokół, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim.

To pierwsze od 10 lat ognisko ptasiej grypy w powiecie grodziskim. Na podstawie komunikatu PIWet-PIB w Puławach wiemy, że u indyków obserwowano wzrost śmiertelności oraz wybroczynowość w narządach.

- Ognisko zostało zlikwidowane. Pasza została wywieziona do przetworzenia, obornik zabezpieczony, a ptaki trafiły do utylizacji. Rozpoczęły się procesy związane z myciem i dezynfekcją - tłumaczy Michał Sokół, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim.

Akcja gazowania ptaków, jak wówczas wyjaśniał M. Sokół, odbywała się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Służb weterynaryjne były wspierane przez policjantów. - Funkcjonariusze udzielali asysty podczas przejazdu ciężarówek z ptakami przeznaczonymi do utylizacji - tłumaczy oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim, kom. Kamil Sikorski. Z fermy wyjechało 16 załadowanych ciężarówek.

Decyzją wojewody wielkopolskiego wyznaczone zostaną strefa zapowietrzona i obszar zagrożony, które obejmą teren do 10 kilometrów w promieniu fermy. To część powiatu grodziskiego, ale i wolsztyńskiego. - Dokument wyznaczający konkretne obszary powinien zostać opublikowany najpewniej jeszcze dziś- mówi rzecznik wojewody, Tomasz Stube.

H5N8 to wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków. To choroba bardzo zaraźliwa. W dużych skupiskach hodowlanych wirus błyskawicznie przenosi się między ptakami w jednym budynku - do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - ale też między sąsiednimi budynkami.

Ognisko potwierdzone w powiecie grodziskim było 12 w Wielkopolsce. Kolejne wykryto 7 grudnia we wsi Kiełpiny w powiecie wolsztyńskim. Jak poinformował Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, wirus H5N8 pojawił się w dwóch fermach kur niosek. Do utylizacji przeznaczono zostanie 700 tysięcy ptaków.

Kilka dni wcześniej, 24 listopada Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie zjadliwej ptasiej grypy H5N8 na dużej fermie drobiu we Wroniawach, również w powiecie wolsztyńskim. Aż 924 tysiące kur niosek z jednej fermy drobiu zostało przeznaczonych wówczas do utylizacji. Wówczas, do działań związanych z likwidacją ogniska, zaangażowano również żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto