Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż dzieciom z Tanzanii w walce o lepszą przyszłość!

Aleksandra Glapa
Aleksandra Glapa
W dzisiejszym globalnym społeczeństwie edukacja jest kluczowym elementem kształtowania przyszłości. Niestety, nie wszędzie na świecie dzieci mają dostęp do odpowiednich środków edukacyjnych. Jednym z obszarów, gdzie potrzeby są szczególnie wymagające jest Tanzania. Działa tam od wielu lat, pochodzący z Grodziska, ojciec Maciej Braun.

Kiedy 10 lat temu ksiądz Maciej Braun dotarł do Buhemby nie było tam nic. Skrajna bieda, ubóstwo i niedożywienie. Ludzie w Tanzanii pracują ciężko, uprawiają ziemię, zarabiając niewiele, tak że nie starcza im na życie, nie wspominając o edukacji swoich pociech.

Tanzania, choć pełna naturalnego piękna, stoi w obliczu wyzwań w dziedzinie edukacji. Wiele szkół boryka się z ograniczonym dostępem do środków dydaktycznych, a pracownie naukowe są często niedostatecznie wyposażone. Dzieci nie mają ławek, siedzą na podłogach, nie mając podręczników szkolnych.

Ksiądz Maciej Braun podjął wyzwanie polegające na szerzeniu edukacji wśród lokalnych dzieci. Od tego czasu udało mu się zbudować parafię, przedszkole oraz szkołę podstawową. Obecnie do placówek uczęszcza około 400 dzieci.

Jest to szkoła, która przez prowadzone zbiórki oraz hojność darczyńców zaspokaja wszystkie najpilniejsze potrzeby. Każdy uczeń ma swoją ławkę, zeszyt, niezbędne przybory oraz zapewniony ciepły posiłek. Dzieci dojeżdżają do szkoły autobusem nawet z miejscowości oddalonych o 27 km! W tym roku szkoła ojca Macieja usytuowała się na 3. miejscu w rankingu najlepszych szkół w Tanzanii!

Obecnie w Buhembie prowadzone są prace nad otwarciem szkoły średniej. Roboty jest dużo, a funduszy niewystarczająco.

- Aktualnie naszym głównym celem jest dokończenie budowy szkoły średniej w Buhembie. Mury stoją, okna zostały zamontowane, ale najgorsze dopiero przed nami- wyposażenie i wykończenie szkoły od środka

- mówi Łukasz Włodarczak, nauczyciel ZST w Grodzisku i jeden z wolontariuszy.

Łukasz Włodarczak wraz z żoną Martą odwiedzili ostatnio księdza Macieja w Tanzanii, dlatego też znają stan budowy. Od dłuższego czasu starają się aktywnie pomagać podczas takiego typu przedsięwzięć.

Aktualnie prowadzona jest zbiórka na wyposażenie pracowni fizycznej. Kosztorys projektu zależy od uzyskanych środków. Potrzebne materiały niestety trzeba kupować w Tanzanii, ponieważ wysyłając je z Polski cło może przewyższyć ich wartość. Dalsze losy szkoły zależą od zbiórek oraz wsparcia fundacji księdza Macieja "Pomóż pomagać” przez darczyńców. Liczy się każda wpłata, a pieniądze można przekazywać do zrzutki lub bezpośrednio na konto fundacji (link poniżej)

Jak w inny sposób pomóc dzieciom z Tanzanii?
Fundacja “Pomóż pomagać” księdza Macieja Brauna oferuje wiele opcji pomocy dzieciom. Można wpłacać środki bezpośrednio na konto fundacji, wziąć udział w jednej ze zbiórek, zostać wolontariuszem lub zaadoptować dziecko na odległość. Wybór jest ogromny, a każda forma pomocy przyczyni się do budowy szkół, przedszkoli i innych obiektów edukacyjnych, które cały czas zmieniają życie dzieci w Tanzanii.

Link do zbiórki: Zbiórka na wsparcie akcji
Link do strony fundacji: Fundacja "Pomóż Pomagać"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto