Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierdzący dym unosi się nad miastem. Smog atakuje, a czujniki alarmują

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Tak wysokie przekroczenie norm czujniki odnotowały 10 stycznia około godziny 20
Tak wysokie przekroczenie norm czujniki odnotowały 10 stycznia około godziny 20 FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESS/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE/ AIRLY.EU
Czujniki jakości powietrza alarmują o przekroczonych normach. Uprawnieni pracownicy ratusza mogą zapukać do naszych drzwi i sprawdzić, czym palimy w piecach. Urzędnicy apelują, by zgłaszać im wszelkie podejrzenia nieprawidłowości.

Trwa sezon grzewczy, więc ratusz przypominają im o zakazie spalania odpadów. Czy można palić w piecu czym popadnie? Absolutnie! Za spalanie śmieci w domowym piecu przewidziany jest mandat karny w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tysięcy zł.

Odpadami są między innymi plastikowe opakowania, opakowania foliowe, wyroby z gumy, drewno pokryte farbami lub elementy mebli tapicerowanych. Korzyści z takiego opalania są znikome, mogą za to przysporzyć właścicielowi sporo kłopotów. Wrzucanie do pieca śmieci powoduje bowiem, że powstają szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska zanieczyszczenia.

O tym, że problem smogu w naszej gminie jest, nie trzeba nikogo przekonywać. Czujniki monitorowania jakości powietrza w ostatnich dniach wskazują znaczne przekroczenie norm. Urzędnicy, wzorem poprzednich lat, prowadzą kontrole kotłowni na terenie całej gminy. To narzędzie, z którego korzystają wtedy, gdy istnieje podejrzenie niestosowania się do obowiązujących przepisów. Często jest to również pokłosie sygnałów, które trafiają do urzędu od mieszkańców. Zapytaliśmy, ile takich kontroli odbyło się od 1 listopada 2023 roku do 10 stycznia 2024 roku.

- W tym sezonie grzewczym przeprowadzono 7 kontroli. Wszystkie były efektem sygnałów zgłoszonych przez mieszkańców. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości

- mówi Marta Gajdzińska z grodziskiego ratusza.

Urzędnicy apelują, by reagować, gdy podejrzewamy, że do domowych pieców trafia coś, co trafiać do nich nie powinno.

- Jeżeli podejrzewasz, że sąsiad spala odpady, a rozmowa z nim nie przynosi skutku - zgłoś to. W całej Polsce obowiązuje zakaz spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków

- przypominają.

Możliwości zgłoszenia interwencji:

Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim

  • telefonicznie w godzinach 7 - 15, 614453071 lub 614453074
  • pocztą elektroniczną na adres e-mail: [email protected] lub [email protected]
  • listownie na adres: Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Stary Rynek 1, 62-065 Grodzisk Wielkopolski

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu:

Przypomnijmy, że wyniki badania stanu jakości powietrza można w każdej chwili obserwować za pośrednictwem strony internetowej www.airly.eu, w zakładce „mapa”, na której odnaleźć należy miasto Grodzisk Wielkopolski. Pomiar wykonywany jest w czasie rzeczywistym, dlatego zawsze przed wyjściem z domu możemy sprawdzić, czego spodziewać się na dworze.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto