Wielichowo: Stawiają na ekologię. Sadzą wierzby, tworzą łąki kwietne. Planów jest więcej

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Wzdłuż ulicy Szkolnej w Śniatach posadzone zostały wierzby. To pierwszy etap projektu związanego z edukacją ekologiczną, który będzie w tym roku prowadzony w gminie Wielichowo. Co jeszcze zaplanowano?

Ten rok będzie upływał w gminie Wielichowo pod znakiem ochrony środowiska.

- Edukacja ekologiczna jest oparta o działania Izby Historii w Śniatach. Chcemy, aby to miejsce żyło, a jednocześnie poprzez kolejne działania chcemy wracać do tradycji. Dlatego właśnie zaczęliśmy od sadzenia wierzb. Posadziliśmy je wspólnie z mieszkańcami, każde dziecko ma swoje własne drzewo, o które może dbać. Dodatkowo sadzonki opatrzone są tabliczkami z imionami dzieci, które własnoręcznie przyozdobiły- wyjaśnia Paweł Michalski.

Dlaczego akurat wierzby? Jak tłumaczy nasz rozmówca, to najbardziej polskie drzewa, które swego czasu były stałym elementem tej części gminy. Ale to nie koniec. W planie jest stworzenie nie tylko alei wierzbowej, ale i kwietnych łąk.

- Opieramy się na dokumentach, które zgromadzono w Izbie Historii. Według nich właśnie tak kiedyś wyglądał teren przed prawie każdą posesją w Śniatach i okolicy. Dzieci otrzymały już sadzonki i hodują w domach kwiaty, zioła i inne rośliny. Posadzimy je między wierzbami za kilka tygodni- dodaje.

Te działania mają pobudzić w najmłodszych mieszkańcach gminy troskę o środowisko naturalne.

- Takie aleje mogą pamiętać jeszcze ich dziadkowie. Dzieci się cieszą, bo mają coś, o co mogą dbać. Kolejnym punktem będzie stworzenie domków dla pszczół i owadów zapylających nie tylko w Śniatach, ale i Wilkowie Polskim, Wielichowie i innych punktach na terenie gminy- wyjaśnia.

Centrum Kultury chce w te działania angażować mieszkańców. - To nie tak, że przyjeżdżamy i sami coś robimy. Chcemy działać wspólnie, tworzyć coś, na co za 30 lat wszystkim będzie aż miło popatrzeć- zauważa Paweł Michalski. Teraz pozostaje czekać na pierwsze pąki. Te pewnie pojawią się lada moment.

Wielichowo: Stawiają na ekologię. Sadzą wierzby, tworzą łąki...

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Dodaj ogłoszenie