Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zapal znicz pamięci". Grodziskie LO po raz kolejny dołączyło do ogólnopolskiej akcji

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
W poniedziałek, 24 października, społeczność Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowakiego w Grodzisku Wielkopolskim zebrała się przy tablicy Jana Skrzypczaka, przedwojennego nauczyciela szkoły. Tradycyjnie już młodzież i nauczyciele zapalili symboliczny znicz pamięci.

Już od wielu lat grodziski "Słowak" przyłącza się do akcji upamiętniającej ofiary hitlerowskiego terroru, które zginęły w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Akcja odbywa się co roku w połowie października na pamiątkę pierwszych wysiedleń i egzekucji polskiej inteligencji i społecznych aktywistów dokonywanych przez hitlerowców po zajęciu ziem polskich.

W tym roku, jak poinformowało grodziskie LO, przed zapaleniem znicza młodzież wysłuchała krótkiego wykładu wygłoszonego przez nauczyciela historii – Sebastiana Skrzypczaka, dotyczącego harcmistrza Jana Skrzypczaka.

Przedstawiciele klasy 2B zapalili znicz, a wszyscy zebrani uczniowie i nauczyciele minutą ciszy uczcili pamięć przedwojennego nauczyciela.

Notka biograficzna - przedstawiona przez LO:
Jan Skrzypczak od 1933 roku do II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Gimnazjum Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. jednocześnie sprawując funkcję opiekuna drużyny harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego składającej się z uczniów Gimnazjum. Podczas okupacji niemieckiej organizował podziemne struktury harcerskie „Szarych Szeregów” w Wielkopolsce. W 1941 roku, po aresztowaniu Franciszka Firlika przez Niemców, zastąpił go na stanowisku Komendanta Chorągwi Poznańskiej "Szarych Szeregów". Jednocześnie działał w strukturach sztabu okręgowego Armii Krajowej. Zajmował się także tajnym nauczaniem. 23 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo. Był więziony m.in. w poznańskim Forcie VII. W początkach roku 1944 wraz z grupą harcerzy, w tym m.in. Naczelnikiem „Szarych Szeregów” harcmistrzem Florianem Marciniakiem, został przewieziony do Gross Rosen. Tam został zamordowany, prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku, z grupą ponad dwudziestu polskich harcerzy.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto