Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kierowców pije i jedzie. Alkohol na drodze może kosztować ludzkie życie

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Pixabay
Drakońskie kary nie ograniczyły liczby pijanych kierowców. Niestety policyjne statystyki pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na to, żeby wsiadać do samochodu po kieliszku.

Zmiany przepisów, które wprowadzono w tym roku, nie wpłynęły na eliminowanie patologicznych zachowań na drodze. Dane statystyczne nie kłamią i bezlitośnie pokazują, że liczba pijanych kierowców rośnie.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Do tego dochodzi wysoka grzywna od 5 do nawet 60 tysięcy złotych.

Za jazdę po użyciu alkoholu, która traktowana jest jako wykrocznie, sprawca staje przed sądem, a ten wymierza grzywnę w wysokości co najmniej 2,5 tys. zł, a maksymalnie 30 tysięcy oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Za recydywę (od 17 września) minimalna grzywna wzrasta dwukrotnie – do 5 tys. zł. Sąd może również orzec wobec sprawcy ograniczenie wolności.

A teraz spójrzmy na liczby. Komendę Powiatową Policji w Grodzisku Wielkopolskim poprosiliśmy o przygotowanie statystyk za okres od 1 stycznia do 31 października za rok 2021 i 2022.

W ubiegłym roku ujawniono 24 kierowców, którzy prowadzili pojazdy mechaniczne w stanie po użyciu alkoholu. W analogicznym okresie tego roku liczba takich osób wzrosła do 31.

Kierowców, którzy mieli ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie ujawniono w ubiegłym roku 72. Do końca października 2022 takich osób było już 83.

- Te dane są niepokojące, bo wyraźnie widać tendencję wzrostową. Musimy powiedzieć otwarcie, że każdy kierowca, który prowadzi pod wpływem alkoholu, to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Alkohol wydłuża czas reakcji, obniża spostrzegawczość, osłabia zdolność logicznego myślenia. Niestety prosta zasada "piłeś, nie jedź" wciąż do wielu osób nie dociera - mówi sierż. Krystian Kawala z grodziskiej policji.

Skrajnie nieodpowiedzialne przypadki, z którymi spotkali się funkcjonariusze KPP w Grodzisku, to między innymi kierowanie kilkutonowym zestawem ciężarowym i picie w trakcie jazdy. Zdarzali się też kierowcy, którzy będąc pod wpływem alkoholu, wieźli w samochodzie kilkuletnie dzieci.

- Nie ma naszej zgody na lekceważenie obowiązujących przepisów. W każdym przypadku kierowcy, którego stan trzeźwości wskazuje na to, że nie powinien prowadzić, stosujemy zasadę "zero tolerancji". Niestety dane statystyczne pokazują, że wciąż jest wiele osób, które łamią prawo. Prowadzone przez całą dobę patrole pozwalają na eliminowanie z dróg tych osób, które stwarzają zagrożenie, dlatego grodziscy policjanci będą niezmiennie kłaść duży nacisk na weryfikowanie stanu trzeźwości kierowców - zapowiada sierż. Kawala.

Funkcjonariusze przypominają również, że dla wszystkich osób, które chcą sprawdzić swój stan trzeźwości do dyspozycji jest alkomat, który znajduje się w budynku komendy. Pamiętajmy, że nawet na drugi dzień od spożycia napojów wyskokowych w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona dawka alkoholu, a wsiadanie za kierownicę w takim stanie jest jedną z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć w naszym życiu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto