Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Świadomości Autyzmu. Ulicami Grodziska przeszedł "Marsz dla lepszego jutra"

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Dzień Świadomości Autyzmu. Ulicami Grodziska przeszedł "Marsz dla lepszego jutra"
Dzień Świadomości Autyzmu. Ulicami Grodziska przeszedł "Marsz dla lepszego jutra" Anna Borowiak
W niedzielę, 2 kwietnia, ulicami Grodziska Wielkopolskiego w Dniu Świadomości Autyzmu przeszedł "Marsz dla lepszego jutra", który zorganizowała Fundacja Wspólna Przystań.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzony jest 2 kwietnia. Jest to również najlepszy moment aby zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi.

Dzień Świadomości Autyzmu. Ulicami Grodziska przeszedł "Marsz dla lepszego jutra"

W niedzielę, 2 kwietnia, ulicami Grodziska Wielkopolskiego ponownie przeszedł niebieski marsz. Jego głównym celem była edukacja i uwrażliwienie innych na potrzeby osób z autyzmem.

– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby uświadamiać społeczeństwo. Osoby w spektrum autyzmu są wśród nas i trzeba mówić o tym głośno. Takie wydarzenia są potrzebne, bo jako społeczeństwo wciąż o autyzmie wiemy niewiele. To doskonała okazja dla nas wszystkich, żeby kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby – wskazuje Magdalena Kucharczyk, prezeska Fundacji Wspólna Przystań.

Marsz wyruszył spod Centrum Kultury Rondo o godzinie 17. Zakończył się przy budynku starostwa, gdzie uczestnicy mogli porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, czy najzwyczajniej wesprzeć się miłym słowem. Jako pierwsza głos zabrała Magdalena Kucharczyk, która opowiedziała między innymi o działalności fundacji.

- Naszą największą misją jest utworzenie domu dziennego pobytu dla osób po 25 roku życia. (...) Moje dziecko jest jeszcze małe, ale już dziś muszę myśleć o jego przyszłości. Myślę też o przyszłości innych dzieci, które są w takiej samej sytuacji - podkreślała.

Dzień Świadomości Autyzmu dla rodziców skupionych przy Fundacji Wspólna Przystań to okazja do tego - jak mówiła M. Kucharczyk - żeby wyjść na ulicę i pokazać innym, że ich dzieciom należą się takie same prawa jak wszystkim innym. Przywoływała przykłady osób w spektrum autyzmu, które doświadczyły dyskryminacji czy przemocy.

- Nasza Fundacja organizuje takie przemarsze, żeby uświadamiać społeczeństwo, że nasze dzieci mają prawo funkcjonować tak, jak wszyscy inni. Nikt nie ma prawa nas oceniać. To my wiemy najlepiej, jak wychowywać nasze dzieci. Zaakceptujcie to, jest nas coraz więcej - mówiła Magdalena Kucharczyk.

Starosta Mariusz Zgaiński podkreślał, że spotkanie ma na celu przede wszystkim pokazanie solidarności.

- Zachęcam wszystkich państwa, żebyście skupili się wokół Fundacji, bo w ilości siła, a ilość daje też jakość, mądrość, pomysły i siłę do działania. (...) Dziękuję wam za to, że dziś znów jesteśmy razem. Bądźmy razem każdego dnia, a nie tylko 2 kwietnia - mówił Mariusz Zgaiński.

Na zakończenie uczestnicy marszu wypuścili w kierunku nieba niebieskie balony, a zabezpieczający wydarzenie policjanci uruchomili w radiowozach sygnały świetlne.

Dzień Świadomości Autyzmu. Ulicami Grodziska przeszedł "Marsz dla lepszego jutra"

Dzień Świadomości Autyzmu. Ulicami Grodziska przeszedł "Mars...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto