Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk. Ulgi dla przedsiębiorców

MAL
mal
Podczas minionej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców.

Podczas minionej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców. Będą one związane między innymi ze zwolnieniem od podatków lokalnych. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać też inną pomoc publiczną w ramach „pomocy de minimis”, która może być przyznana w wysokości nieprzekraczającej 200 tysięcy euro. Wprowadzenie takich rozwiązań ma pozytywnie wpłynąć na dynamikę rozwoju gospodarczego w naszej gminie i przyrost miejsc pracy, choć radni opozycyjni stwierdzili, że taka uchwała jest podejmowana stanowczo za późno.

- Myślę, że co najmniej o dziesięć lat - mówił radny Dariusz Matuszewski. - Dekadę temu wnioskował o to Sebastian Skrzypaczak, ale ta propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem, a szkoda. Dobrze, że taka uchwała została wprowadzona, ale najlepsza koniunktura myślę, że jest już za nami - powiedział.
Do uchwały odniósł się też radny Sebastian Skrzypczak. - Naprawdę szkoda, że tak późno - podkreślił.

Dlaczego właśnie teraz taka uchwała została przyjęta? Tym bardziej, że burmistrz zawsze twierdził, że to wcale nie ulgi przyciągają inwestorów, a gotowa infrastruktura. Od lat na naszym terenie nie powstała żadna duża firma. Czy ulgi mają to zmienić? Zapytaliśmy o to burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego. - Zawsze byłem przychylny przedsiębiorcom, jestem otwarty na ich potrzeby, nie blokuję żadnej inwestycji. Inwestorzy pytają o infrastrukturę i kanalizację, kwestia ulg podatkowych jest drugorzędna. Zdaniem przedsiębiorców, drogi po prostu są ważniejsze. Przygotowanie projektu tej uchwały zajęło sporo czasu. Ja uważam, że nie jest za późno - wyjaśnił.

Inną ważną kwestią, ktorą zajęli się radni była zmiana uchwały o konsultacjach społecznych, która dała nowe możliwości uczestnictwa lokalnego społeczeństwa w tej formie dyskusji z władzami. Grupa pięćdziesięciu mieszkańców gminy będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych, które dla radnych wprawdzie nie są wiążące, ale stanowią wartość opiniotwórczą. W założeniu są głosem doradczym. Wcześniej z taką inicjatywą mogło wyjść sto osób.

Celem konsultacji jest włączenie mieszkańców w proces zarządzania gminą, poznanie opinii o poddanej konsultacjom sprawie, pozyskanie społecznego zrozumienia i akceptacji dla projektowanych rozwiązań, budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Nowością jest możliwość wypowiadania się mieszkańców za pośrednictwem ankiet, sondaży i przekazywanych opinii.

Uchwała ta jest jednym z kroków umożliwiających wprowadzenie tzw. „budżetu obywatelskiego”, czyli możliwości podejmowania przez mieszkańców gminy decyzji o tym, na co przeznaczyć określoną część budżetu. Jak poinformowali nas urzędnicy, wciąż trwają prace nad przygotowaniem założeń wprowadzenia takiego budżetu na przyszły rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto