Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie grodziskim pielęgnują tradycję i dorobek kulturowy

Anna Borowiak
Anna Borowiak
arch. Starostwa
Powiat Grodziski to kolejny partner projektu, w którym prezentujemy Koła Gospodyń Wiejskich. Niebawem ukaże się książka naszego wydawnictwa, w której znajdzie się także informacja o kołach w powiecie grodziskim.

Powiat grodziski ma długą i bogatą historię, a jego dzieje sięgają końca XIX wieku. Na jego terenie rozlokowanych jest szereg pamiątek z przeszłości, zabytkowych świątyń, pałaców i dworków. W 1887 roku, ówczesne władze pruskie podjęły decyzję o zwiększeniu liczby powiatów i tym samym Grodzisk Wielkopolski dołączył do rozszerzonego grona miast powiatowych. Po przerwie trwającej od roku 1932, do roku 1998, w wyniku reformy samorządowej, z dniem 1 stycznia 1999 roku, ponownie został mu przywrócony status miasta powiatowego.

Na terenie powiatu można zobaczyć wiele dworków i pałaców. Większość z nich pochodzi z XIX lub początku XX wieku. To wyjątkowo urokliwe miejsca, które stopniowo odzyskują dawny blask i na nowo cieszą zarówno mieszkańców, jak i turystów. Swoisty szlak tworzą także malownicze kościółki drewniane. Wszystkie dobrze zachowane, pochodzą głównie z XVII-XVIII wieku.

Najstarsze zabytki historii znajdują się na terenie gminy Kamieniec. Tutaj, w sąsiedztwie wsi Łęki Małe, znajdują się kurhany zwane też „wielkopolskimi piramidami”. Piękną kartę powiat grodziski zapisał w historii Powstania Wielkopolskiego, a jego ówcześni mieszkańcy aktywnie włączyli się do walki o polską Wielkopolskę.

Wydarzenia kulturalne są w dużej mierze ściśle związane z tradycją tego terenu. W powiecie grodziskim organizowane są coroczne święta plonów. Swoje święto mają także strażacy, którzy prezentują swój dorobek i piękną tradycję, w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Duże sukcesy muzyczne na koncie ma Grodziska Orkiestra Dęta, która powstała w 1929 roku. Znana jest nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Na uznanie zasługuje również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa, która w roku 2022 będzie obchodzić 30-lecie działalności.

Nietypową podróż torami kolejowymi proponuje Stowarzyszenie Grodziska Kolej Drezynowa. Drezyną z Grodziska Wielkopolskiego można dojechać do Kościana. Obszar powiatu grodziskiego to przede wszystkim nieskażone środowisko naturalne i duże, choć nieregularnie rozmieszczone, kompleksy leśne.

- Szanowni Państwo,
W powiecie grodziskim licznie działają koła gospodyń wiejskich, które pielęgnują lokalne obyczaje, krzewią kulturę oraz popularyzują tradycje kulinarne. Umiejętności Pań są cenione przez lokalną społeczność, a dorobek ich pracy jest prezentowany przy okazji wielu uroczystości. Panie nie tylko wspaniale gotują, ale także śpiewają, tańczą, wykonują dekoracje, aktywnie działają społecznie. Rola KGW w powiecie grodziskim z roku na rok jest coraz większa. Panie podejmują także działania nakierowane na rozwój osobisty, kształtowanie świadomości kobiet oraz promujące wiedzę o świecie i edukację. Zapraszam do odwiedzenia powiatu grodziskiego oraz czerpania inspiracji z naszej lokalnej kultury i tradycji.
Pozdrawiam serdecznie,
Starosta grodziski,
Mariusz Zgaiński

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto