Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łąki kwietne będą coraz częstszym widokiem w Grodzisku? Trawniki nie są koszone celowo

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Łąki kwietne wyglądają pięknie i są łatwiejsze w utrzymaniu niż trawniki. Takie łąki to same korzyści. Nieskoszone trawniki obsiane polnymi kwiatami m.in. makami, chabrami, macierzanką i szałwią, podbijają miasta w całej Europie.

Łąkowe kwiaty pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także antysmogową. Poza tym obniżają temperaturę powietrza. Ich utrzymanie jest tańsze niż trawnika, bo łąka kwietna musi być koszona tylko raz lub dwa razy w roku. Nie zapominajmy też, że łąki te dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów, w tym pszczół. Czy ten pomysł ma szansę na stałe wpisać się w krajobraz naszego miasta?

Mieszkańcy często dopytują, dlaczego niektóre fragmenty miasta nie są regularnie koszone. To celowe zabiegi, bowiem w niektórych częściach Grodziska powstają łąki kwietne. Ale jest również drugi powód - oszczędności.

- Konsekwencje społeczne i gospodarcze pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 oraz brak możliwości przewidzenia dalszego rozwoju sytuacji, miały i wciąż mają istotne znaczenie dla stanu finansów gminy. Wpływy do budżetu uległy wyraźnemu zmniejszeniu, a pojawiły się nowe, niezaplanowane wydatki. Spowodowało to konieczność wprowadzenia pewnych oszczędności. Założyłem, że w pierwszej kolejności powinny one dotyczyć tych zadań, których ograniczenie będzie jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców- mówi burmistrz Piotr Hojan.

Decyzją burmistrza, wstrzymany został wiosenny cykl koszenia trawników oraz sprzątania gminy. Jak wyjaśnia szef naszej gminy, było to uzasadnione tym bardziej, że wstęp do parku oraz korzystanie z terenów zielonych zostały wzbronione.

- W niektórych miejscach pozostawiamy tereny zielone jako tzw. kwietne łąki, stąd też w stosunku do nich ograniczane są standardowe czynności wykaszania, a podejmowane będą inne wymagane w tym celu działania. Kwietne łąki są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu, oszczędzają pieniądze, czas i zasoby. Stanowią oazę bioróżnorodności, są miejscem życia pożytecznych owadów. W dotykających nas coraz częściej okresach upałów i braku opadów, są w znacznie mniejszym stopniu podatne na wysychanie i degradację niż wykaszane trawniki. Zapewniają też lepsze magazynowanie wody. Poza tym cieszą zmysły bogactwem kolorów, form i zapachów- mówi P. Hojan.

Takie łąki to alternatywa dla monotonnych trawników, wymagających, tak czy inaczej, kosztownego utrzymania. Coraz więcej samorządów decyduje się na takie właśnie rozwiązania, które nie tylko wspomagają bioretencję w walce ze suszą, ale także jest ekonomiczna - w zasadzie nie wymaga podlewania i nawożenia. - Obecnie trwają intensywne prace, które mają przywrócić stan sprzed pandemii, co wymaga czasu. Miasto jest sukcesywnie sprzątane, a zieleń miejska pielęgnowana- zauważa burmistrz. Pytany o plany kolejnych łąk kwietnych w mieście zapowiada, że temat jest analizowany. - Myślę, że takich miejsc sukcesywnie będzie przybywać- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto