Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzeł Bielik mieszka w Nadleśnictwie Grodzisk. Zaobrączkowano kolejne dwa pisklęta

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Na zdjęciu dyrektor RDLP w Poznaniu Andrzej Konieczny oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk Dariusz Szulc wraz z grupą ornitologów na czele z dr. hab.inż. Tadeuszem Mizerą
Na zdjęciu dyrektor RDLP w Poznaniu Andrzej Konieczny oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk Dariusz Szulc wraz z grupą ornitologów na czele z dr. hab.inż. Tadeuszem Mizerą Nadleśnictwo Grodzisk
Niewielu miało szczęście go widzieć, a mimo stałego trendu wzrostowego, to ciągle nieliczny gatunek lęgowy. Orzeł Bielik zamieszkuje tereny Nadleśnictwa Grodzisk, a kolejne dwa pisklęta zostały zaobrączkowane przez leśników i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów.

W Europie występuje głównie w różnego typu lasach, w pobliżu jezior, szerokich dolin rzecznych i nad morzem. Ten największy gniazdujący w Polsce ptak drapieżny osiąga do 2,5 metra rozpiętości skrzydeł, a wagę do 6 kg. Na terenie Nadleśnictwa Grodzisk od wielu lat są czynne gniazda bielików. Z powodu swoich rozmiarów i wagi ptaki zakładają je na dużych, starych drzewach.

Leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk i ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaobrączkowali kolejne dwa pisklęta bielików, które zamieszkują nasze lasy. Dzięki temu naukowcy będą mogli śledzić losy ptaków i dbać o ich bezpieczeństwo.

- Jako leśnicy dbamy o to, by bieliki zamieszkujące teren Nadleśnictwa Grodzisk mogły żyć spokojnie, by nikt nie naruszał ich gniazd. Sprawami naukowymi związanymi z orłami bielikami zajmuje się Komitet Ochrony Orłów, z którym współpracujemy. Gdy tylko pojawiają się pisklęta, obrączkujemy je - wyjaśnia Tomasz Kałek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Grodzisk.

Bieliki w naszych lasach żyją od lat, ale ich dokładne miejsce przebywania jest ściśle strzeżone. O tym, gdzie dokładnie znajdują się ich gniazda, wiedzą tylko nieliczni. Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną, aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem. Zabiegi te przyczyniły się do wzrostu polskiej populacji w ostatnich latach. We współczesnym świecie, niestety, bieliki to ciągle gatunek zagrożony. Oprócz postępującej degradacji środowiska naturalnego, dużym zagrożeniem dla tych ptaków jest kłusownictwo, a zwłaszcza barbarzyński obyczaj niszczenia jaj i piskląt.

- Niestety, choć to bardzo smutne, kwitnie handel jajami rzadkich ptaków. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, żeby chronić te gatunki. W naszych lasach mieszkają nie tylko bieliki, ale także bociany czarne czy kania ruda - mówi Tomasz Kałek.

W 2021 roku na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych zaobserwowano 52 pary tych majestatycznych ptaków.

- Bielik to największy ptak szponiasty naszej części Europy. Nazwa nawiązuje do charakterystycznych białych piór ogona, to jednocześnie symbol godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na terenie RDLP w Poznaniu leśnicy wyznaczyli 103 strefy ochronne dla bielika. To powierzchnia ponad 3600 ha, co odpowiada wielkości ponad 5 tys., boisk piłkarskich lub 2 leśnictw RDLP w Poznaniu - informuje dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.

Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod stosowanych od ponad 100 lat w badaniu ptaków. Obrączkowane są wyłącznie pisklęta. Dzięki nim łatwo można zidentyfikować pochodzenie danego ptaka oraz określić jego wiek. W przypadku bielika żywego, jak i martwego, to cenne informacje, niezbędne do monitoringu tego gatunku w Polsce. Ale obrączkowanie ptaków to też nie takie proste zadanie.

- Obrączkowanie wykonują wyspecjalizowane osoby posiadające licencje i zezwolenie. Samo wejście na drzewo i dotarcie do gniazda to zadanie dla profesjonalistów, doświadczonych w drzewnej wspinaczce. Zadanie to wykonał licencjonowany „szyszkarz” Jakub Pruchniewicz, który najpierw sprowadził młode bieliki na ziemię, a następnie bezpiecznie dostarczył ptaki po pomiarach do gniazda - wyjaśnia Tomasz Kałek rzecznik prasowy Nadleśnictwa Grodzisk.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto