Plany inwestycyjne gminy Kamieniec na 2023 rok. "To budżet trudny, ale dość bogaty" - mówi wójt Piotr Halasz

Ania Borowiak
Ania Borowiak
- Przyszły rok będzie dość bogaty w inwestycje. Na wydatki majątkowe zaplanowaliśmy ponad 12 milionów złotych - mówi wójt gminy Kamieniec, Piotr Halasz.
- Przyszły rok będzie dość bogaty w inwestycje. Na wydatki majątkowe zaplanowaliśmy ponad 12 milionów złotych - mówi wójt gminy Kamieniec, Piotr Halasz. fot. Anna Borowiak
Gmina Kamieniec przygotowała projekt budżetu na 2023 rok. Wśród tych kwestii, które najbardziej ciekawią mieszkańców, są oczywiście planowane inwestycje. Jakie są pomysły na najbliższe miesiące?

Wielu samorządowców z niepokojem patrzy w przyszłość. Drastyczne podwyżki nie omijają bowiem również budżetów gmin. W gminie Kamieniec nastroje są bardziej optymistyczne.

-Przyszły rok będzie dość bogaty w inwestycje. Na wydatki majątkowe zaplanowaliśmy ponad 12 milionów złotych. Oczywiście miałem trudności z domknięciem budżetu i w obliczu wzrostu kosztów szukaliśmy oszczędności, ale biorąc pod uwagę dochód z farmy wiatrowej, patrzę na to bardziej optymistycznie - podkreśla wójt gminy Kamieniec, Piotr Halasz.

W 2023 roku do gminnego budżetu wpłynie dodatkowe 1,5 miliona złotych z tytułu podatku od nieruchomości z farmy wiatrowej w Ujeździe. Dla samorządu to spory zastrzyk gotówki.

- Niepokoi mnie tylko to, jak będą wyglądać oferty cenowe w ramach przetargów. Szczególnie w przypadku dużych inwestycji - dodaje Piotr Halasz.

Wśród największych zaplanowanych na kolejny rok zadań jest przebudowa ulicy Szkolnej w Kamieńcu. Na ten cel gmina zarezerwowała 3,5 miliona złotych (część tej kwoty pochodzi z rządowego dofinansowania). Wpłynęło aż osiem ofert, trwa wybór wykonawcy w ramach ogłoszonego przetargu.

Kolejną inwestycją, która ma doczekać się realizacji w najbliższym roku, jest przebudowa drogi Wąbiewo-Kowalewo. Zadanie według kosztorysu ma kosztować około 2,8 miliona, a część tej kwoty będzie pochodzić z Polskiego Ładu. Gmina pozyskała również dofinansowanie na rozbudowę przedszkola w Parzęczewie, które zyska kolejne dwa oddziały. Na ten cel zabezpieczono 1,5 miliona złotych.

Wśród kolejnych inwestycji zaplanowanych na 2023 rok wójt Piotr Halasz wymienia również budowę nowego oświetlenia ulicznego w Kowalewie (400 tysięcy złotych), przebudowę drogi w miejscowościach Puszczykówiec i Doły (mowa o odcinkach o długości około 900 metrów i kwocie 1 miliona złotych na każdą z dróg). 400 tysięcy gmina chce przeznaczyć na przebudowę drogi o długości 300 metrów w Ujeździe.

- Mamy jeszcze zaplanowane około 650 tysięcy złotych w ramach funduszu sołeckiego. Wszystkie 24 sołectwa złożyły wnioski na realizację różnych zadań, które są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. W ramach funduszu powstaną nowe chodniki, boiska, miejsca rekreacji, wyremontowane zostaną sale wiejskie - zapowiada Piotr Halasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie