Wielka szansa dla pałacu w Parzęczewie. Obiekt zyska drugie życie?

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Wielka szansa dla pałacu w Parzęczewie. Obiekt zyska drugie życie?
Wielka szansa dla pałacu w Parzęczewie. Obiekt zyska drugie życie? Anna Borowiak
Mieszkańcy Parzęczewa od lat spoglądają w kierunku zabytkowego pałacu zlokalizowanego we wsi i czekają, aż obiekt zyska drugie życie. W sprawie pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu. Grupa Historyczna Stacja Lotnicza Ławica rozpoczęła działania, dzięki którym pałac na nowo może zacząć tętnić życiem.

Architektoniczna perełka gminy Kamieniec ma szasnę na to, by odzyskać dawny blask

Pałac w Parzęczewie wybudowany został około 1830 roku dla Adolfa Potworowskiego, którym mieszkał tam razem z bratem Maksymilianem. Obiekt pierwotnie był parterowy. Przebudowano go na początku XX wieku na piętrowy pałac neogotycki. Przy pałacu jest zespół folwarczny, składający się z dwóch podwórzy gospodarczych, ze spichlerzem, stajnią, owczarnią, gorzelnią i stodołami. Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni ponad 8 hektarów, założony na początku XIX wieku.

O pałacu napisano już wiele, podkreślając przede wszystkim jego wyjątkową architekturę. Choć pałac w Parzęczewie bez dwóch zdań jest obiektem niezwykłym, od lat pozostaje niewykorzystany. Architektoniczna perełka gminy Kamieniec ma jednak szasnę na to, by odzyskać dawny blask.

- Ruszyły prace nad pozyskaniem obiektu przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica, działającej w strukturach OSP Kwiatowe. Mamy nadzieję, że wszystko potoczy się zgodnie z planem i już w drugiej połowie przyszłego roku będziemy mogli zaprezentować pierwsze efekty naszej pracy - mówi mówi Marek Ciebielski, szef OSP os. Kwiatowe i Grupy Historycznej Stacja Lotnicza Ławica.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica, działająca w strukturach OSP Kwiatowe, zajmuje się między innymi odtwarzaniem jednostek stacjonujących na lotnisku Ławica i w Poznaniu. Grupa pozyskuje zabytki i słynie z organizacji pokazów i wystaw historycznych.

Pałac w Parzęczewie stanie się ważnym ośrodkiem historycznym nie tylko na mapie powiatu grodziskiego, ale i całej Wielkopolski?

- Całą naszą działalność historyczną chcemy przenieść z Poznania do Parzęczewa. Poszukiwaliśmy nowego miejsca, w którym będziemy mogli się rozwijać. W pałacu dosłownie zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Chcemy odtworzyć wystrój jego wnętrz nawiązując do tego, jak wyglądał w XIX wieku. Chcemy przede wszystkim tchnąć nowe życie w to miejsce - podkreśla nasz rozmówca.

Jeśli uda się zrealizować ten plan, Parzęczewo stanie się ważnym ośrodkiem historycznym nie tylko na mapie powiatu grodziskiego, ale i całej Wielkopolski. To tu bowiem mają być organizowane pikniki historyczne, widowiskowe inscenizacje i zloty zabytkowych pojazdów.

- Mamy wielką nadzieję, że do naszych działań przyłączą się lokalne stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich. Chcemy stać się swoistym centrum życia kulturalnego w gminie Kamieniec, które będzie łączyć różne organizacje wokół działalności edukacyjnej i historycznej. Jeśli wszystko się uda, w Parzęczewie powstanie też miejsce do organizowania obozów dla młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu całego kraju. Wszyscy członkowie naszej grupy to strażacy ochotnicy, więc naturalnie będziemy wymieniać się tu doświadczeniami z innymi jednostkami, również spoza granic naszego kraju - zapowiada Marek Ciebielski.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica od lat zajmuje się pozyskiwaniem historycznych eksponatów. Zbiory są okazałe i z każdym kolejnym rokiem się powiększają. Wszystkie miałyby znaleźć nowy dom w Parzęczewie, na terenie pałacu, gdzie powstałoby muzeum.

- Przy odrobinie szczęścia pierwsze spotkania i wydarzenia będziemy organizować już w drugiej połowie przyszłego roku. To nie tylko inscenizacje, ale również między innymi zlot zabytkowych pojazdów. Cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z ogromną aprobatą ze strony władz gminy Kamieniec. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się sprawić, że Parzęczewo stanie się naprawdę ciekawym turystycznie miejscem - dodaje.

Wielka szansa dla pałacu w Parzęczewie. Obiekt zyska drugie życie?

Wielka szansa dla pałacu w Parzęczewie. Obiekt zyska drugie życie?

Pałac w Parzęczewie zyska drugie życie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie