Unikatowe kurhany w Łękach Małych na wielkim ekranie. Zobacz zwiastun filmu "Berło z brązu - symbol zmiany cywilizacyjnej"

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Wyjątkowe w skali całego kraju cmentarzysko kurhanowe w Łękach Małych w gminie Kamieniec i znalezione w jednym z kopców berło sztyletowe stały się jedną z inspiracji do najnowszego, fabularyzowanego dokumentu Krzysztofa Paluszyńskiego pod tytułem "Berło z brązu - symbol zmiany cywilizacyjnej". Premiera kinowa filmu odbędzie się już za kilka dni.

Przy drodze z Kościana do Grodziska Wielkopolskiego widoczne są niepozorne pagórki, które stanowią jeden z najcenniejszych zabytków powiatu grodziskiego. To pozostałość cmentarzyska kurhanowego należącego do kultury unietyckiej z wczesnej epoki brązu. Od lat są przedmiotem badań prowadzonych przez naukowców i przyciągają turystów. Nie powinno zatem dziwić, że zainteresowały też twórców filmowych.

"Berło z brązu - symbol zmiany cywilizacyjnej" to najnowszy, fabularyzowany dokument Krzysztofa Paluszyńskiego. Producent i reżyser ma już na swoim koncie już kilkanaście filmów, między innymi: „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” czy “Megality – historia sprzed 5500 lat”. Jego najnowsza produkcja będzie opowiadać o początkach epoki brązu na ziemiach polskich.

- Punktem wyjścia jest cmentarzysko kurhanowe w Łękach Małych koło Grodziska Wielkopolskiego i odnalezione w jednym z tamtejszych grobów unikatowe berło sztyletowe. To pierwsze insygnium władzy na ziemiach polskich, które wskazuje na to, że już blisko dwa tysiące lat przed naszą erą mieliśmy bardzo zhierarchizowane społeczeństwo. Wyjątkowość berła znalezionego w Łękach Małych jest ogromna. To jeden z pięciu tak świetnie zachowanych i w całości wykonanych z brązu okaz, ponadto znaleziony w okazałym grobie kurhanowym pośród innych cennych przedmiotów, na cmentarzysku określanym jako dynastyczne - mówił nam w lipcu, gdy o produkcji filmowej pisaliśmy po raz pierwszy, Krzysztof Paluszyński, reżyser i producent filmu "Berło z brązu - symbol zmiany cywilizacyjnej".

Berło znalezione w Łękach Małych będzie swoistym punktem wyjścia do ukazania historii ziem polskich sprzed czterech tysięcy lat. Autorzy produkcji opowiedzą o kulturze unietyckiej, ale również o kulturze mogiłowej. Za tło do scen fabularyzowanych posłużą Osada Neolityczna w Kopcu na terenie województwa świętokrzyskiego i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Sceny kręcono również w Krakowie, Kaliszu, Smoszewie i na Górze Zyndrama w Maszkowicach.

Film trafi między innymi na Festiwal Filmów Dokumentalnych w Krakowie, a także na Międzynarodowy Festiwal Filmów Archeologicznych „Agon” w Grecji. Później trafi do otwartej dystrybucji w kanałach telewizyjnych, między innymi do TVP Historia.

Uroczystą premierę kinową filmu „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” zaplanowano w Toruniu. Weźmie w niej udział między innymi wójt gminy Kamieniec, Piotr Halasz.

- Planujemy również pokaz dla mieszkańców naszej gminy, który najprawdopodobniej odbędzie się w styczniu 2023 roku w Chacie Biesiadnej - podkreśla Piotr Halasz, który od samego początku nie kryje radości, bo taka produkcja to wielka szansa na to, by kurhany na nowo zainteresowały turystów.

O terminie pokazu dla mieszkańców będziemy informować, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się ze zwiastunem filmu:

"Berło z brązu - symbol zmiany cywilizacyjnej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie