Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie ze Sławomirem Koprem w Grodziskiej Bibliotece Publicznej

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
We wtorek, 10 maja w czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem – pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą, scenarzystą, radiowym, teatralnym i telewizyjnym ekspertem historycznym.

Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie Marka Adamskiego – dyrektora Biblioteki wyznał m.in., że jest daleki w swoich opowieściach od tworzenia posągowych postaci.

- Pisząc książki wychodzę z założenia, że postaci wielkich bohaterów czy artystów bardzo zyskują dzięki opisywanym przywarom i ludzkim słabościom. A dzięki poznaniu zupełnie nieznanych faktów z ich prywatnego życia stają się bliższe czytelnikowi. Moje książki to historia z ludzką twarzą, to żywi ludzie, a nie kolumny dat, których i tak nikt nie pamięta - podkreślał.

Gość Grodziskiej Biblioteki Publicznej opowiadał o początkach swojej pracy. Jak wyjaśniał, pierwsze książki trafiły do szuflady, bo nikt nie chciał ich wydać.

- Później przyszedł sukces... i ogromne nakłady moich książek, co nie zawsze podobało się środowisku historyków. Jest też wiele złośliwych komentarzy i niepochlebnych recenzji w Internecie. Zdarza się też, że sprawy trafiają do sądu. To dla mnie nie ma znaczenia. Najważniejsze, że ludzie chcą czytać i czytają moje książki - mówił.

Podczas spotkania Sławomir Koper podkreślał, że pisanie to codzienna ciężka praca, godziny spędzona na poszukiwaniu i weryfikowaniu informacji.

Wiele miejsca poświęcił książkom poświęconym Kresom. Opowiadał o swej wizycie na Krymie (Kresy Południowo-Wschodnie wyd. 2015), o poszukiwaniu polskich śladów w Inflantach („Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant” wyd. 2022, napisana wspólnie z Tomaszem Stańczykiem) oraz Lwowie, który uważa za jedno z najpiękniejszych miast Europy.” Powiedział też, że zawsze będzie wracał i pisał o Lwowie, bo to skarbnica niezliczonych inspiracji twórczych.

- Literacki wieczór z autorem ubarwiły liczne ciekawostki, anegdoty z życia znaczących dla historii kraju postaci historycznych, polityków, elit artystycznych i celebrytów okresu II Rzeczpospolitej oraz czasu PRL-u - podsumowuje dyrektor Grodziskiej Biblioteki Publicznej, Marek Adamski.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się pod patronatem burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto