Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt budżetu gminy Grodzisk na 2024 rok. Jakie inwestycje zaplanowano?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
2 miliony zł zaplanowano na pierwszy etap budowy basenu przy ul. Zbąszyńskiej
2 miliony zł zaplanowano na pierwszy etap budowy basenu przy ul. Zbąszyńskiej Anna Borowiak
Radni już niebawem pochylą się nad budżetem na 2024 rok. Wśród tych kwestii, które najbardziej ciekawią mieszkańców, są oczywiście planowane inwestycje. Jakie są pomysły na najbliższe miesiące?

Projekt budżetu zakłada, że na inwestycje gmina Grodzisk Wielkopolski przeznaczy w przyszłym roku ponad 28,5 miliona złotych (część tej kwoty pokryją dofinansowania).

Listę zaplanowanych inwestycji otwiera budowa pierwszego etapu połączenia drogowego ulicy Winnej z ulicą Mikołajczyka o wartości 3 mln złotych, na który gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 2 mln z programu Polski Ład.

2 miliony zł zaplanowano na pierwszy etap budowy basenu przy ul. Zbąszyńskiej. Jak zapowiedziano, będzie to inwestycja wieloletnia, zakładająca powstanie kompleksu otwartych basenów i łącząca funkcje sportowo - rekreacyjne z wodną strefą zabaw dla najmłodszych.

1,5 mln zł ma zostać przeznaczone na budowę nawierzchni z kostki betonowej ul. Piaskowej wraz z odwodnieniem między ul. Środkową i ul. Górną. W 2024 gmina przekaże pomoc finansową dla powiatu grodziskiego na realizację dwóch zadań: niecałe 2 mln zł na przebudowę drogi na trasie Buk – Woźniki – Kotowo oraz ok. 800 tys. zł na remont drogi Grodzisk Wielkopolski – Opalenica.

Zaplanowano też remonty zabytków, na które gmina pozyskała dofinansowanie z rządowego programu. 400 tysięcy ma kosztować remont studni ojca Bernarda, z czego wkład własny gminy to 8 tysięcy. Remont i konserwacja zabytkowego wiatraka to 250 tysięcy (5 tysięcy z budżetu gminy).

Na przyznanie dofinansowania czeka również kilka złożonych już wniosków. Wśród nich jest między innymi ten dotyczący modernizacji stadionu. Wartość inwestycji to 11,5 mln zł, a ewentualne wsparcie zewnętrzne ma sięgać 7 milionów złotych.

Gmina ubiega się również o dofinansowanie rozbudowy Przedszkola Gminnego imienia Krasnala Hałabały, która ma kosztować około 2,3 miliona złotych. Wsparcie ma pochodzić ze środków unijnych. Jeśli wniosek zostanie oceniony pozytywnie, wkład własny na realizację tego zadania będzie wynosić 540 tysięcy zł.

2,5 miliona ma kosztować modernizacja oświetlenia ulicznego poprzez wymianę nieenergooszczędnych opraw na nowe oprawy typu LED. Gmina ubiega się o wsparcie w ramach programu Polski Ład w wysokości 2,4 miliona złotych.

Albertowsko zyska wiatę turystyczną, jeżeli gmina uzyska dofinansowanie z programu PROW 2014-2020. Wartość zadania wynosi 154 260,60 zł przy udziale własnym w wysokości 56 105,00 zł.

Wśród zaplanowanych na 2024 rok zadań jest również remont dachu szkoły w Słocinie (80 tys.), wymiana parkomatów (250 tys.), wymiana oświetlenia na Orlikach (200 tys.) oraz zakup nowego samochodu dla OSP Grodzisk (450 tys.)

W ramach Grodziskich Inicjatyw Społecznych zaplanowano powstanie psiego wybiegu na OWP przy pumptracku, wiaty przy OSP Grąblewo, modernizację i renowację altany przy budynku GCPŚ Promessa, modernizację świetlicy wiejskiej w Borzysławiu oraz powstanie poidełka dla sportowców i zakup miejsc siedzących przy boisku na OWP.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto