Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do sezonu grzewczego. Rozpoczęto kontrole

Patrycja Bartkowiak OPR.
UM Grodzisk Wielkopolski
Sezon grzewczy tuż za rogiem, z tego powodu rozpoczęto kontrole na posesjach znajdujących się na terenie gminy, aby sprawdzić czy opał przygotowany na sezon jesienno-zimowy nadaje się do użytku.

Trwają losowe kontrole posesji w celu sprawdzenia opału przygotowanego na okres jesienno–zimowy. Prowadzone kontrole, przy udziale policji, mają na celu wyeliminowanie źródeł zatruwania powietrza, walki z dokuczliwym smogiem oraz uświadomienia mieszkańcom, że decyzja każdej osoby dotycząca tego co wrzuci do pieca ma wpływa na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym Urząd Miasta w Grodzisku Wielkopolskim przypomina czym można palić w piecu: drewno nieprzetworzone i nieimpregnowane, węgiel, koks, papier, tektura i opakowania z papieru, odpady z kory i korka, trociny, wióry i ścinki, pellet, brykiet drzewny oraz zboże.

W piecu pod żadnym pozorem nie wolno palić następującymi przedmiotami: odpady plastikowe, butelki po napojach, kartony po sokach i mleku, styropianu, zużyte opony i inne odpady z gumy, lakierowanych i malowanych elementów drewnianych, mebli oraz płyt klejonych, lakierowanych i malowanych, sztucznej i naturalnej skóry, odzieży i tekstyliów, obuwia, baterii, przewodów, kabli, opakowań po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin i innych chemikaliach, opakowań i pozostałości po farbach i lakierach, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Urząd Gminy przypomina także o odpowiednim przygotowaniu materiałów grzewczych do użytku. Podstawowym zadaniem jest redukcja wilgotności drewna. Zgodnie z uchwałą antysmogową drewno odpowiednie do opału powinno zawierać nie więcej, niż 20% wody. Żeby to osiągnąć, niezbędne jest jego prawidłowe składowanie. Najlepiej jest ułożyć je w suchym, oddzielonym od gleby miejscu, tak by zapewniony był przewiew.
Idealnym miejscem na przechowywanie drewna jest drewutnia lub zadaszona pergola, w której opał będzie zabezpieczony przed deszczem czy śniegiem, a jednocześnie nie nabierze wilgoci przez nieodpowiednią wentylację, która zapewni stałą cyrkulację powietrza.

Przechowywanie węgla jest równie ważne, jak drewna. Z racji tego, że jego przenoszenie jest uciążliwe, materiał można z powodzeniem składować w pobliżu kotła. W przechowywaniu węgla trzeba wziąć jednak pod uwagę względy bezpieczeństwa. Minimalna odległość od kotła powinna wynosić 1 metr. Zapobiegnie to wypadaniu żaru z pieca bezpośrednio na łatwopalny surowiec. Niezbędna jest też odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu, czyli montaż otworów nawiewnych.

Wcześniejszy zakup i odpowiednie przygotowanie drewna i węgla pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale i zyskać surowiec, który łatwiej się rozpala i dłużej utrzymuje wysoką temperaturę, a przede wszystkim spełnia kryteria uchwały antysmogowej.

Rozpalanie nieprawidłowo przygotowanym drewnem źle wpływa na przewód kominowy przez odkładanie się kreozotu, rakotwórczego składnika smoły, który wpływa bardzo negatywnie na stan powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto