MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda likwiduje łóżka covidowe, ale nie w Grodzisku. Dlaczego?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk przedstawił pierwszy etap planu zmniejszania liczby łóżek covidowych w wielkopolskich szpitalach. Na liście znajduje się między innymi Nowy Tomyśl czy Kościan, ale brakuje Grodziska Wielkopolskiego. Jakie są szanse na przywrócenie grodziskiej lecznicy do normalnego trybu jej funkcjonowania?

Do końca grudnia ma zostać uwolnionych 430 łóżek w szpitalach prowadzących oddziały covidowe. W najbliższych dniach, jak zapewnia Urząd Wojewódzki, miejsca dla pacjentów zacznie zapewniać szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

- Liczba łóżek w szpitalach powiatowych zostanie zmniejszona, a ich rolę przejmie szpital tymczasowy. Obecnie od kilkunastu dni w Wielkopolsce dysponujemy liczbą około 1000 wolnych łóżek covidowych. Te łóżka sukcesywnie będą wracały do pacjentów w powiatach, ale musimy być równocześnie gotowi na zwiększenie zachorowań w okresie poświątecznym. Nie wykluczam, że wrócimy do tej infrastruktury, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zmniejszenia w poszczególnych szpitalach są oparte o rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia.

O kryteria doboru placówek, w których w pierwszej kolejności łóżka covidowe będą likwidowane, zapytaliśmy wielkopolski oddział NFZ. - Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, żeby te szpitale, które takich łóżek miały więcej, bądź były prawie lub całkowicie przekształcone w placówki dla pacjentów zakażonych koronawirusem, dalej pełniły taką funkcję - mówi Marta Żbikowska-Cieśla z biura prasowego WOW NFZ. Jak dodaje, w tym przypadku chodzi między innymi o techniczne dostosowanie placówek do leczenia na oddziałach zakaźnych oraz personel zaangażowany do pracy przy pacjentach z Covid-19. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której pielęgniarki pracują na oddziałach czystych i covidowych. Do przywrócenia wskazaliśmy te najmniejsze oddziały- wyjaśnia.

To pierwszy etap, a kolejne uzależnione są od funkcjonowania szpitala tymczasowego w Poznaniu. Czy i kiedy grodziski szpital wróci do normalnego trybu swojej działalności?

-Będziemy obserwować, jak będzie się rozwijać epidemia, jak będzie funkcjonował szpital tymczasowy w Poznaniu, do którego akurat Grodzisk ma blisko, więc pacjenci mogliby być hospitalizowani właśnie tam- mówi M. Żbikowska-Cieśla.

O konkretnych datach na razie nie można mówić, bo szpital tymczasowy w Poznaniu jeszcze nie rozpoczął działalności. Został odebrany przez służby wojewody i oczekuje obecnie na tomograf komputerowy.

Przypomnijmy również, że 2 grudnia nocna i świąteczna opieka zdrowotna w grodziskim szpitalu wznowiła działalność. Świadczenia udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 7 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania;
nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Lekarze udzielają porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym oraz telefonicznie.

Działalność "wieczorynki" została zawieszona w momencie przekształcenia szpitala w placówkę covidową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto