Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z pomysłem dystrybucji węgla przez samorządy? Jak zapatrują się na to burmistrzowie i wójtowie naszych gmin?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
MARCIN OLIVA SOTO
Część gmin w Polsce przygotowuje się już dystrybucji węgla, który mieszkańcy będą mogli kupić od samorządów. Stosowne przepisy nie weszły jeszcze w życie. Niektóre samorządy w naszym powiecie podjęły już działania w tym kierunku i tworzą wstępną listę chętnych na surowiec.

Według projektu rządowej ustawy, samorządy mogłyby kupić węgiel po cenie 1,5 tysiąca złotych za tonę, a następnie sprzedać go mieszkańcom za maksymalnie 2 tysiące złotych za tonę. Sprawdziliśmy, w których gminach powiatu grodziskiego burmistrzowie i wójtowie rozważają możliwość dystrybuowania tego surowca wśród mieszkańców.

Stanowisko burmistrza Grodziska Wielkopolskiego pozostaje niezmienne. Jak wyjaśnia Piotr Hojan, przy tak niskiej jakości węgla, nie widzi możliwości, żeby gmina podjęła się jego dystrybucji wśród mieszkańców.

W gminie Rakoniewice stworzono już wstępną listę mieszkańców, którzy są zainteresowani zakupem surowca. Burmistrz Gerard Tomiak wyjaśnia, że w niespełna dwa dni do urzędu zadzwoniło wielu mieszkańców, którzy w sumie zadeklarowali zapotrzebowanie na blisko 1200 ton węgla. Jak dodaje G. Tomiak, spotkał się już przedsiębiorcami, którzy na terenie gminy Rakoniewice prowadzą działalność związaną z handlem węglem.

- Będziemy takim samorządem, który będzie chciał pomóc mieszkańcom. Chcemy dystrybuować węgiel poprzez istniejące już firmy. Podpiszemy z nimi stosowne umowy, jeśli tylko przepisy wejdą w życie. Podczas spotkania pojawiła się jedna obawa, dotycząca jakości tego surowca. Przedsiębiorcy mówią otwarcie, że nawet najlepszy węgiel zza granicy nie będzie tak dobry, jak najgorszej jakości polski węgiel - tłumaczy Gerard Tomiak.

Żadne decyzje nie zapadły jeszcze w gminie Granowo. Wójt Zbigniew Kaczmarek wyjaśnia, że czeka na stosowne regulacje prawne.

- Prowadzę oczywiście stosowne rozmowy. Jest wstępna akceptacja ze strony jednego przedsiębiorcy, który mógłby podjąć z nami współpracę w tym zakresie. Jako gmina nie mamy możliwości prowadzenia bezpośredniego handlu. Nie ma też wielkiego naporu ze strony mieszkańców, pojawiają się pojedyncze pytania w tej sprawie. Czekamy na dalsze kroki prawne. Gdy je poznamy, będę mógł odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo - mówi Zbigniew Kaczmarek.

W gminie Wielichowo, jak poinformowała burmistrz Honorata Kozłowska, zostały podjęte działania w sprawie zaopatrzenia mieszkańców w węgiel. - W przypadku wejścia w życie ostatecznych przepisów ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe – niezwłocznie powiadomimy Państwa o podjętych przez gminę rozwiązaniach w tym zakresie - czytamy w komunikacie.

Zastępca wójta gminy Kamieniec wyjaśnia, że na pomysł dystrybucji węgla samorząd zapatruje się pozytywnie, ale chce do tego wykorzystać istniejące już przedsiębiorstwa.

- Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z prezesem Gminnych Składów. Czekamy na ustawę, która ureguluje ten temat prawnie. Cena węgla w gminie Kamieniec opiewa na około 3500 złotych za tonę, więc przyjęliśmy, że mieszkańcy będą zainteresowani jego zakupem w preferencyjnej, niższej cenie. Mieszkańcy oczywiście dopytują, ale ciężko jest nam odpowiadać konkretnie, dopóki ustawa nie wejdzie w życie - tłumaczy Sławomir Kurkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto