Regionaliści okrywają kolejne nieznane fakty z historii Grodziska Wielkopolskiego

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Praca nad projektem rozpoczęła się kilka miesięcy temu
Praca nad projektem rozpoczęła się kilka miesięcy temu Anna Borowiak
Udostępnij:
Regionaliści okrywają kolejne nieznane fakty z historii naszego miasta. W trakcie realizacji jest projekt "Grodziska kartka z kalendarza". Pierwsze efekty prac można już oglądać przy ulicy Szerokiej.

Projekt realizowany jest przez nieformalną grupę "Miłośnicy Historii Ziemi Grodziskiej", którą tworzą Dariusz Matuszewski, Andrzej Chróst, Sebastian Tuliński i Jędrzej Czechowski.

- Zebraliśmy już ponad 2000 informacji, z różnych okresów. Połowa projektu za nami, chcemy dalej go kontynuować. Jego pierwszym wizualnym efektem jest wystawa przy ulicy Szerokiej - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej, Dariusz Matuszewski.

Ogrom pracy regionalistów owocuje niesamowitymi efektami. Setki, jeśli nie tysiące godzin spędzonych nad analizą źródeł, przeszukiwanie archiwów, docieranie do kolejnych dokumentów, znajdą odzwierciedlenie w jedynym takim kalendarzu. Przy każdej z dat będziemy mogli poznać najważniejsze wydarzenia minionych lat. Od tych nieco bardziej współczesnych, po najstarsze, do jakich udało się dotrzeć regionalistom.

- Trudno czasami jest przypisać daty dzienne, ale wiele rzeczy udało się ustalić. Powstanie potężna baza. O wielu faktach nie wiedzieliśmy, a udało się je odkryć. Od połowy tego roku planujemy dzień po dniu publikować kartkę z kalendarza, żeby przybliżać najważniejsze wydarzenia z historii Grodziska Wielkopolskiego - mówi D. Matuszewski.

Wśród nieznanych wcześniej, a odkrytych dzięki projektowi wydarzeniom, nasz rozmówca wymienia między innymi wizyty dostojnych gości, fakty związane z działalnością klubu sportowego Dyskobolia, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia, a także inne cenne informacje związane z historią miasta.

- Udało nam się ustalić konkretną co do dnia datę likwidacji klasztoru w Grodzisku. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o działalności kościołów. Odnaleźliśmy niesamowitą teczkę, dzięki której poznaliśmy wiele cennych informacji o remoncie fary po pożarze. Możemy ustalić nawet jakie, skąd i za ile obrazy kupowano. Każdy z nas zajmuje się innym okresem, pomaga nam również o. Alojzy Pańczak, który tłumaczy kroniki grodziskich Bernardynów - dodaje D. Matuszewski.

Na podstawie zebranych informacji powstanie kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z historią Grodziska Wielkopolskiego. Wspomniana kartka z kalendarza będzie miała formę wirtualną i drukowaną. Projekt zakończy się wydaniem kalendarza na 2023 rok. Jego forma będzie nawiązywać do dawnych lat - kalendarz będzie wydzierany, a każda data zostanie opatrzona informacją o tym, co niegdyś w tym czasie działo się w Grodzisku.

Dodajmy również, że realizacja działań została dofinansowana przez gminę Grodzisk.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie