Wielichowo: Centralny punkt miasta ma przejść rewitalizację i zmienić swoje oblicze

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Ania Borowiak
Trudno nie przyznać, że Wielichowo z każdym kolejnym rokiem staje się coraz piękniejsze. Coroczne nasadzenia i nowe ozdoby w mieście, a także remontowane ulice i budynki - robią wrażenie. Po modernizacji ratusza, burmistrz planuje rewitalizację rynku. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy w słoneczne dni lubią spędzać tutaj czas.

Rynek w centrum Wielichowa, choć jest niewielki, ma spory potencjał, który chce wykorzystać burmistrz Honorata Kozłowska.

- Zawsze istniała potrzeba, żeby miejsce to stało się ładniejsze i bardziej przyjazne mieszkańcom. Priorytetem był dla mnie jednak zawsze remont wielichowskiego ratusza. Teraz, gdy budynek przeszedł już ogromną przemianę, chcemy zająć się jego okolicą tak, by stała się bardziej estetyczna i służyła mieszkańcom całej gminy Wielichowo- mówi Honorata Kozłowska.

Gmina złożyła już w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie zakupu i nasadzeń nowej roślinności. Docelowo z rynku mają zniknąć wierzby, które jak argumentuje szefowa gminy Wielichowo, choć piękne, są już w bardzo złym stanie.

- Chcemy wykonać nawadnianie, zasadzić nowe rośliny, drzewa i trawniki. Wierzby są piękne, ale bardzo spróchniałe i mamy obawy o ich dalszą żywotność. Ich miejsce mają zająć duże platany- wyjaśnia burmistrz Wielichowa.

Gmina ubiega się o dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy złotych. Plan jest taki, by rewitalizacja rynku rozpoczęła się jeszcze w tym roku. - Wszystko zależy jednak od tego, kiedy otrzymamy decyzję o ewentualnym przyznaniu środków finansowych- nie ukrywa Honorata Kozłowska. Cały projekt to około 90 tysięcy.

Kolejnym etapem, który gmina chciałaby przeprowadzić, jest wykonanie nowych ścieżek. To już jednak pomysł, na który środki będą gospodarowane wyłącznie z budżetu gminy. - Ścieżki są asfaltowe i bardzo zniszczone. Docelowo do ich budowy chcemy wykorzystać naturalne materiały, tak, by jak najlepiej pasowały do całej koncepcji- tłumaczy burmistrz Wielichowa.

Jak wyjaśnia Honorata Kozłowska, rynek to miejsce, w którym ma powstać przestrzeń dla mieszkańców. Rewitalizacja zwiększy walory estetyczne i przyrodnicze terenu. Ma również sprawić, że dzieci będą mogły spędzać czas aktywnie, a osoby starsze, chcąc odpocząć, będą mogły usiąść na ławkach w cieniu drzew.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Dodaj ogłoszenie