Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moc pomagania ogarnęła cały Grodzisk. Wsparcie trafia do Jadłodajni dla bezdomnych i ubogich

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Od pół roku grodziszczanie wspierają osoby bezdomne i ubogie, które korzystają z pomocy Jadłodajni im. św. Elżbiety w Poznaniu. Inicjatorki akcji zarażają chęcią pomagania kolejne osoby. Trwa największa jak do tej pory zbiórka artykułów, które trafią do osób potrzebujących.

- Cała akcja narodziła się spontanicznie. Każda z nas organizowała zbiórki oddzielnie, wśród znajomych. Znamy się, bo mamy dzieci w jednym przedszkolu i z czasem postanowiłyśmy połączyć siły, bo tych rzeczy robiło się tak dużo, że trzeba było to zorganizować - mówi Anna Łeske-Jackowska.

Pomoc nie bez powodu trafia właśnie do Jadłodajni w Poznaniu, którą prowadzą siostry Elżbietanki. - Byłam tam kiedyś z mężem i zobaczyłam, że ich potrzeby są ogromne. W momencie, w którym zaczęła się pandemia, jeszcze więcej osób szukało tu pomocy. Zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę, później kolejną i jeszcze jedną. Coraz więcej osób chciało pomagać - mówi Patrycja Kałek.

Od grudnia akcje sukcesywnie się rozwijają, a mieszkańcy Grodziska chętnie dzielą się wszystkim tym, co właśnie jest potrzebne.

- Odzew na takie akcje jest bardzo duży. Cieszy to, że Grodzisk chce pomagać. Widać to nie tylko w zbiórkach naszych, ale również tych, które były prowadzone na rzecz szpitala czy chociażby innych mieszkańców, którzy potrzebowali wsparcia - dodaje P. Kałek.

Artykuły, które są przedmiotem zbiórek, często się zmieniają. W porozumieniu z siostrami organizatorki akcji odpowiadają na najpilniejsze potrzeby Jadłodajni. W zależności od sytuacji, grodziszczanie dzielą się żywnością, lekami, kosmetykami, ubraniami. Powodzeniem cieszyła się również zbiórka ciast, które osłodziły osobom bezdomnym i ubogim trudy życia.

- Ludzie widzą już, że mają możliwość się czymś podzielić. Często dzwonią i pytają, bo akurat robili porządki w szafie i mogą oddać ubrania w dobrym stanie. Dziś ich nie zbieramy, ale za chwilę na pewno znów będziemy to robić, dlatego zawsze zachęcamy, żeby zostawić je na później- wyjaśnia A. Łeske-Jackowska.

Radość na widok gości z Grodziska zawsze jest ogromna. Gdy organizatorzy akcji dostarczają dary do Poznania, zawsze są mile witani.

- Siostra Józefa zawsze gorąco dziękuje za wszystko, co do nich dostarczamy. Mieszkańcy naszego miasta doskonale ją pamiętają, a ona do dziś powtarza, że to jej umiłowany Grodzisk, z którego wiele wyniosła. Wszystkich darczyńców zawsze otacza modlitwą - opowiada Patrycja Kałek.

Pomoc jest mądra, bo odpowiada na aktualne potrzeby podopiecznych Jadłodajni. Choć dla wielu osób mogą to być prozaiczne artykuły, dla tych, którzy je otrzymują, są ogromną radością.

- Niestety nie wszyscy jeszcze rozumieją, że pomoc osobom bezdomnym jest taką trochę studnią bez dna. Trzeba umieć choć trochę postawić się w sytuacji tych ludzi, żeby zrozumieć, że nie można pomóc szukać im pracy czy domu, jeśli nie da się zaspokoić ich podstawowych życiowych potrzeb - wyjaśnia Anna Łeske-Jackowska.

W czerwcu trwa największa jak do tej pory zbiórka. Przez cały miesiąc w różnych częściach miasta tworzone są punkty, do których można dostarczać artykuły. W akcję włączyli się harcerze, grupa "GRATZ", wspólnota młodzieży "Przy Stań", szkoły podstawowe, CK Rondo i niezmiennie Agnieszka Kostańska, właścicielka sklepu z dewocjonaliami.

- Cieszymy się z każdej osoby, która chce pomagać. Poprosiłyśmy o wsparcie harcerzy, którzy zorganizowali kolejnych chętnych. To naprawdę piękne, że młodzi ludzie mają taki zapał do tego, żeby wspierać inne osoby- mówią organizatorki.

I jednocześnie zachęcają do podzielenia się tym, czym tylko możemy. Szczegółowy harmonogram zbiórek w najbliższych dniach publikujemy poniżej.

- Każdy z nas ma w domu coś, co może przekazać potrzebującym. Zapewniamy, że każdy produkt, który zawieziemy do Jadłodajni, nie zostanie zmarnowany. Mimo upału i końca roku szkolnego, podarujmy choć jedną rzecz- przekonują.

W ramach miejskiej zbiórki do wybranych punktów można dostarczać żywność długoterminową, artykuły higieniczne i bieliznę męską.

Park Miejski (dziś, 19 czerwca) do godziny 14, sklep z dewocjonaliami (od 21 do 26 czerwca), CK Rondo, teren przy pomniku Powstańca Wielkopolskiego oraz Urząd Miejski - od 21 do 23 czerwca, w godzinach od 16 do 18, kościół pw. św. Faustyny od 21 do 27 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto