18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Grodzisku

SAW
Około 500 grodziszczan wzięło udział w Nocy Muzeów. Niecodzienne spotkanie przybliżyło historię kościoła poklasztornego.

- To już czwarta Noc Muzeów, która zainspirowała nas tym razem do zapoznania mieszkańców miasta z historią klasztoru - powiedział Dariusz Matuszewski, kustosz Muzeum Ziemi Grodziskiej. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem było tak duże, że przeszło oczekiwania organizatorów. Przed pierwszym punktem programu - prelekcją o grodziskich legendach, ławki grodziskiego klasztoru wypełniły się ludźmi, ciekawymi podań dotyczących ich miejsca zamieszkania.

Kościół i klasztor zawsze był owiany legendami i o tym właśnie w prelekcji mówił kustosz muzeum, Dariusz Matuszewski. Jedna z legend, jaką przybliżył zgromadzonym w świątyni, dotyczyła złota i skarbów, które podobno miały się znajdować w podziemiach klasztoru. Legenda ma swój początek w czasach

Konfederacji Barskiej i wiąże się z osobą Ignacego Gogolewskiego. To okres, kiedy Grodzisk Wlkp. wielokrotnie był plądrowany i palony. Pokłosiem tych wydarzeń było zgromadzenie zdobyczy w postaci złota i srebra, a następnie ukrycie go w podziemiach klasztoru. Legenda głosi też, że zakonnicy mieli przekazać skarb wspomnianemu Gogolewskiemu, jednak nigdy nie trafił on w jego ręce, bowiem w 1769 roku został rozstrzelany. Pozostawiony skarb nigdy nie został odnaleziony.

Ciekawa opowieść dotyczyła także podziemnych korytarzy klasztoru, prowadzących - jak podaje legenda - w kierunku nieistniejącego już kościoła na Placu św. Anny, kościoła farnego oraz budynku, gdzie obecnie mieści się Zakład Poprawczy. Zdaniem D. Matuszewskiego mało prawdopodobne jest natomiast, jakoby podziemia prowadziły do klasztoru w Wożnikach.

Kolejnym punktem programu był występ grupy teatralnej „Arlekin” pod kierownictwem Hanny Mańskowskiej. Spektakl został poświęcony postaci księdza Tuszyńskiego i poruszał wątek działalności w Grodzisku Wlkp.

Zwiedzanie klasztoru nie kończyło jednak Nocy Muzeów. Grodziszczanie udali się do Muzeum Ziemi Grodziskiej, by obejrzeć wystawy i wsłuchać się w kolejne opowieści o dawnych restauracjach na terenie miasta czy słynnym podaniu o koniach Michała Drzymały.

Więcej w tygodniku Dzień Nowotomysko - Grodziski 29 maja

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto