Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla rolników

MAL
Od 27 września do 14 października Agencja Restruturyzacji i Modernizaji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na prowadzenie działalności innej niż rolnicza.

Ponad 389 milionów złotych przeznaczono w tym roku na dofinansowanie projektów zwiększających dochody rodzin rolników w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Taka pomoc przeznaczona jest dla rolników ich współmałżonków lub domowników ubezpieczonych w KRUS, którzy planują rozpoczęcie działalności innej niż rolnicza. Wiele rodzin rolniczych, nie jest w stanie utrzymać się jedynie z rolnictwa i takie wsparcie jest dla nich szansą na dodatkowe dochody poprawiające ich warunki życia. Minimalny okres ubezpieczenia w KRUS to przynajmniej 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy. - W tegorocznym naborze najpierw, od 27 września do 14 października, będzie można składać w oddziałach regionalnych agencji wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje związane z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego. Wysokość wsparcia, jakie może otrzymać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeden beneficjent na realizację takiego przedsięwzięcia wynosi do 500 tysięcy złotych, a poziom dofinansowania nie może przekroczyć połowy poniesionych przez niego kosztów inwestycji - wyjaśnia Waldemar Krynojewski kierownik powiatowego biura ARiMR w Grodzisku Wielkopolskim.

Następnie od 17 października do 4 listopada, również w oddziałach regionalnych, swoje wnioski o pomoc mogą składać wszyscy, którzy planują inne inwestycje niż związane z wytwarzaniem biogazu lub energii elektrycznej. W tym przypadku kwota dofinansowania przyznanego przez ARiMR nie może przekraczać 100 tysięcy złotych dla jednego beneficjenta, a agencja może dofinansować do połowy kosztów inwestycji. Pomoc taką można otrzymać m. in. na rozwój: usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa, sprzedaży hurtowej i detalicznej, usług budowlanych i instalacyjnych, turystycznych, agroturystycznych, transportowych i komunalnych oraz doradczych, finansowych i informatycznych, a także rękodzielnictwa. Wspierane są także inwestycje w przetwórstwo surowców rolnych i runa leśnego, magazynowanie lub przechowywanie towarów. W tegorocznym naborze nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Każdy wniosek będzie poddany ocenie punktowej. Najwyżej punktowane będą wnioski złożone przez rolników posiadających małe gospodarstwa leżące na terenach, gdzie występują niekorzystne warunki gospodarowania tzw. obszary ONW. Preferowane też będą wnioski złożone przez rolników mieszkających w gminach o niskimi dochodzie podatkowym, a także tych osób, które nie korzystały wcześniej ze wsparcia z działań "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" czy "Modernizacja gospodarstw rolnych".
- W przypadku, gdy osoby zainteresowane takim wsparciem nie posiadają własnych pieniędzy, mogą skorzystać z zaliczki w wysokości do 50% wnioskowanej kwoty pomocy. W wyniku wcześniejszych naborów wniosków o uzyskanie wsparcia na rozpoczęcie dodatkowej działalności nierolniczej ARiMR podpisała umowy z 8,8 tys. rolników, którzy otrzymają w sumie ponad 758 milionów złotych - dodał W. Krynojewski.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto