Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielichowie społecznie chcą zbudować pomnik. Już zawiązują komintet organizacyjny

MAL
Paweł Michalski przy pomniku żołnierza
Paweł Michalski przy pomniku żołnierza MAL
W Wielichowie zawiązuje się grupa inicjatywna, która ma zamiar odtworzyć Pomnik Poległych i Pomordowanych z 1929 roku.

Uczczenie pamięci wszystkich mieszkańców gminy, którzy zginęli w walkach o wolność kraju - to cel, który przyświeca inicjatorom budowy nowego pomnika w Wielichowie przy ulicy Grodziskiej. Ten z wizerunkiem polskiego żołnierza, od momentu jego powstania, a więc od 1949 roku nie był modernizowany. Miniony czas bardzo odznaczył się na postumencie i jak wyjaśnia Paweł Michalski z Centrum Kultury "Pod Wieżą", pojawiały się także opinie o tym, że nazwiska znajdujące się na pamiątkowej płycie nie są kompletne, a sam pomnik mało widoczny i patriotyczny.

- Chcemy zachęcić mieszkańców gminy do wspólnego działania i włączenia się w komitet organizacyjny. Nie zostały podjęte jeszcze żadne decyzje. To musi być społeczna grupa inicjatywa, która określi dokładnie wygląd nowego pomnika i napisy na tablicach. Jednym z pomysłów jest odtworzenie pomnika, wybudowanego w latach 1928/1929 z okazji 10-lecia odrodzenia państwa polskiego - poinformował Paweł Michalski.

Ta patriotyczna budowla Poległych i Pomordowanych została zniszczona w czasie II wojny światowej, a na jej miejscu powstał wizerunek żołnierza.
Wielichowskie Centrum Kultury jest koordynatorem akcji z ramienia Urzędu Miejskiego. Burmistrz Adam Łaniecki nie ukrywa, że ta inicjatywa jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności.

- Wiele osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie. Szczególnie trzeba podkreślić działania Jana i Zenona Jóźwiaków. Mam nadzieję, że uda się zrealizować cel. Poparcie finansowe z budżetu gminy z pewnością będzie. Inne źródła finansowania będą jeszcze omawiane - podkreślił.

Centrum Kultury prosi o kontakt pod numerem telefonu 61-44-33-199 również wszystkie osoby, które posiadają archiwalne zdjęcia pierwotnego pomnika lub dokumenty mówiące o jego powstaniu. Zgłaszać mogą się również rodziny osób, które zginęły w Charkowie, Miednoje, Ostaszkowie czy Katyniu. - Chcielibyśmy, aby na nowych tablicach znalazły się wszystkie nazwiska osób, które zginęły na różnych frontach walk. To jedyna szansa, aby naprawić błąd sprzed lat - dodał pracownik Domu Kultury.

Na razie nie ma również pomysłu na nowe miejsce dla pomnika-żołnierza. Tablica pamiątkowa ma zostać zachowana. Wstępny koszt budowy nowego pomnika pamięci w Wielichowie to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto